Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаАгро советиЗА ПОЧИСТА И ПОУБАВА МАКЕДОНИЈА: Не фрлајте ги семките од овошјето, следете...

  ЗА ПОЧИСТА И ПОУБАВА МАКЕДОНИЈА: Не фрлајте ги семките од овошјето, следете ја приказната од Тајланд

  petel baner

  Ги повикуваме сите, да не ги фрлаат семките во ѓубре, туку да ги измијат, да ги исушат (на сонце), а потоа во хартиена кеса да се чуваат во автомобилот. На секој излет по руралните места или возење со автомобил во напуштени места, фрлајте ги семките. Со оваа едноставна акција, можеме да придонесеме за ново дрво во секое место, нашата мисија за озеленување на овој свет ќе биде исполнета, порачуваат екологистите што си ја сакаат Македонија.Тие потсетуваат дека ваква практика промовира Тајландската влада кај нејзините граѓани и истата дала резултати:– Неколку региони водеа интензивна кампања со голем успех. Бројот на овошни дрвја во природата се зголеми, особено во регионите на Северен Тајланд. Малезијците се приклучуваат во оваа голема иницијатива за ширење изобилство во природата и на овој едноставен и ефикасен начин да придонесеме за генерациите што доаѓаат. Ве молиме помогнете да ја проследиме оваа порака за да циркулира и рашири, благодариме, порачуваат „За почиста и поубава Македонија“.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img