Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

11.8 C
Skopje
Wednesday, February 28, 2024

More
  домаАгро ВестиМакедонец ја направи најдобрата лозова во светот

  Македонец ја направи најдобрата лозова во светот

  Agrobot

  Македонец ја направи најдобрата лозова во светот – Овој човек се вика Александар Рунчев.

  Ракијата Бараба, произведена од Александар Рунчев од Штип, беше прогласена за најдобрата ракија во светот на меѓународниот натпревар во Лондон, организиран од International Wine and Spirits Contest – IWSC, кој е еден од најпрестижните натпревари за алкохолни пијалоци.

  Во оваа годинашна составување на натпреварот, каде што учествуваа производители од 98 земји со преку 4100 примероци на алкохолни пијалоци.

  Подрум Палиќ 1896 од Србија, со Александар Рунчев како технолог, се истакна со својата линија „Baraba Lozovaca“ со 99 поени.

  Baraba Lozovaća“, една од ракиите во нивната линија, беше наградена со злато, Outstanding Gold награда и трофеј за најдобра ракија во светот во својата категорија. Ова е прво злато за ракија од Србија на овој натпревар.

  Оценувачите описаа вкусот на оваа ракија како “магичен“, со овошни и свежи ноти на јагоди, ананас, кајсии и мандарини, заедно со мирисна москато нота на грозје и благословена цветна завршница.

  Оценувањето вклучуваше аспекти како боја, бистрина, типичност, мирис и вкус.

  Александар Рунчев изрази задоволство од своето соработување со Подрум Палиќ 1896.

  Исто така, нагласи дека во Македонија има долга традиција во производството на алкохолни пијалоци и се следат светските трендови за унапредување на квалитетот.

  Што да кажеме освен секоја чест па здравје ако имаме шанса ќе ја пробаме.

  petel baner

  После волку фалење лиги ни течат и почнуваме да вртиме по именик кого знаеме во Србија да му се јавиме да ни прати едно шишенце за проба.

  Рунчев не само што ни подари најдобрата ракија, туку и го испраќа нашиот дух на историја и култура на светската сцена.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Со неговата страст и преданост, тој станува претставник на квалитетот и креативноста на предците од овие простори кои што имаат вековна традиција за производство на прекрасни пијалоци од винова лоза.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img