Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЛице в лице со мечка - Има ли спас и дали вреди...

  Лице в лице со мечка – Има ли спас и дали вреди да се правиш мртов

  Agrobot

  Околу десетина видови мечки можат да се најдат насекаде низ светот – од тропската Шри Ланка до студените делови на Русија, Норвешка и Канада. Европските веб-страници и организации кои се занимаваат со заштита на животните даваат бројни, но сепак слични безбедносни совети за тоа како да се однесувате при средба лице в лице со мечка.

  Навлеговте малку подлабоко во природата бидејќи тоа е прекрасен есенски ден. Одеднаш, забележувате мечка. И мечката вее забележала. Дали знаете што да правите следно?

  Бет Прет го сподели своето искуство. Таа еднаш се нашла на патеката Old Gardiner Road во Националниот парк Јелоустоун (САД), уживајќи во трчање. Нејзиното чувство завршило кога наишла на гризли како јаде цвеќе.

  “Јас престанав. Мечката застана на задните нозе и ме погледна. Знаев дека тоа не е заканувачки гест. Не се шегувам, тој ми замавна со шепата како да ми рече – само оди по својот пат. И јас полека се оддалечив и малку по малку направив безбедно растојание и средбата заврши добро“, рече Прет.

  „Дивата мечка е прекрасна глетка. Неверојатно е да се видат во дивината. Никогаш не сум имала лошо искуство со мечки. Она што се обидувам да го всадам кај луѓето е почит, а не страв од мечките. Животното обично сака да избегнува средба со луѓе“, рече таа.

  Според порталот на Службата за национални паркови на САД, нападите врз луѓето се ретки , но тие се случуваат.

  Двајца борачи неодамна беа нападнати од мечка во близина на Коди, Вајоминг. Имале тешки повреди, но преживеале.

  Планинар беше убиен во напад од гризли во Монтана кон крајот на март.
  Во Франција, во ноември 2021 година, мечка тешко повреди 70-годишен ловец.

  Во Северна Каролина, кучето на една двојка го привлекло несаканото внимание на црната мечка во раната есен на 2021 година додека тие планинареле на Блу Риџ Парквеј. Тие и нивниот миленик преживеале.

  Тоа е период од годината кога многу мечки се во фаза позната како хиперфагија, периодот на есен кога мечките јадат „се и сешто“ за да добијат поголема тежина за хибернацијата што следи.

  „Тие јадат сè, мравки, цвеќиња и јаткасти плодови… И за жал, човечка храна. Нашата храна е многу привлечна за нив. Тоа се лесни калории. Комбинирајте го тоа со фактот дека некои национални паркови станаа многу популарни и преполни со посетители, а вие имате рецепт за потенцијална неволја. Има повеќе потенцијал за средби и конфликти.

  Правила на однесување и шанси за бегство

  Првото правило за средба со мечка е да не влегувате во физичка пресметка. Најдобрата стратегија е никогаш да не се ставате во опасност, со намамување или провоцирање на мечката. Обидот да се нахрани мечка или да се приближите до слатки младенчиња се сосема погрешни работи и барање неволја.

  На порталот на американските национални паркови се посочува дека секоја мечка и секоја средба со неа е различна, но и дека постојат општи насоки корисни во повеќето ситуации.

  Најпрво, држете се на растојание ако наидете на мечка. Не и приоѓајте и дајте и доволно простор да се оддалечи од вас. Обидете се да останете оддалечени најмалку 60 до 90 метри од животното.

  Побезбедни сте кога сте во група, бидејќи тогаш мечките можат да се исплашат од вревата и ќе се трудат да не се појави пред луѓето. Изберете „изгазени“ патеки и не одете во непознати области.

  Доколку веќе се соочите со мечка, а сте со мало дете, задолжително земете го во раце.

  Додека полека се оддалечувате од мечката, избегнувајте директен контакт со очите и внимавајте да не се најдете помеѓу женката и нејзините младенчиња.

  Подигнувањето на мечка на двете задни нозе не е знак на агресија

  Не треба да се плашите ако мечката стои на задните нозе. Тоа не се смета за агресивен потег. Понекогаш луѓето не се ни свесни дека во нивна близина има мечка и дека во тие ситуации се поминало без никакви последици.

  Што ако мечката сепак покаже агресија и дојде кон вас? Потоа треба да донесете важни одлуки – и тоа брзо. Првата работа е да останете таму каде што сте. Паниката и бегството е слаба опција бидејќи мечката е брза. Не се качувај ни на дрво. Тие исто така можат да се качуваат на дрвја подобро од луѓето.

  Одделот за заштита на животната средина во Њу Џерси (каде што расте популацијата на црните мечки) исто така има неколку совети:

  • Испуштајте гласни звуци со викање и удирање за да ги исплашите мечките.
  • Направете да изгледате поголеми со мавтање со рацете наоколу.
  • Ако сте со други луѓе, останете заедно, не се разделувајте.

  Одговорот на напад на мечка зависи од ситуацијата и од типот на мечката.

  Ако е црна мечка, не бегајте, но и не се преправајте дека сте мртви.

  „Останете таму каде што сте. Изгледајте колку што е можно застрашувачки. Не фрлајте работи директно кон неа, туку во нејзина близина. Не дозволувајте мечката да ве исплаши. Оставете ја да добие впечаток дека сте големи, подигнете нешто, викајте. Ако нападне, возвратете се – нишанете кон лицето“.

  Ако имате работа со гризли кое не отстапува и нападот е неизбежен, ве советуваме да го направите спротивното. Треба да се правите мртви.

  „Преправајте се дека сте мртви ако почне да напаѓа. Влезете во фетална положба. Завиткајте ги рацете околу вратот. Легнете на стомак. Кога ќе го направите тоа, постои огромна веројатност гризлито да продолжи понатаму“.

  Клучно е да знаете како да направите брза визуелна идентификација. Црните мечки можат да бидат црни, кафеави, циметни, сини, сино-сиви или белузлави.

  Спреј како оружје

  Еден од најдобрите начини да се направи разлика е да се обидете да ја забележите грпката на рамената. Гризлите ги имаат. Црните мечки не.

  Лицето на црната мечка изгледа малку позаоблено, а носот е порамен, додека гризлито има „див израз“.

  Некои луѓе сакаат да носат спреј за бубачки или некој вид оружје кога знаат дека одат во области со мечки.

  Спрејот е секако подобра опција бидејќи носењето огнено оружје секогаш е дополнителен ризик.

  petel baner

  Доколку кампувате и треба да преноќите во природа, мора да им го одвлечете вниманието на мечките кои главно бараат храна.

  Избегнувајте да складирате храна во вашето возило или шатор, приколка… Доколку морате, чувајте ја храната во херметички контејнери во багажникот и целосно затворете ги прозорците на возилото.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ослободете се од ѓубрето во контејнерите и кантите за отпадоци бидејќи привлекува животни, вклучително и мечки.

  На луѓето е да бидат одговорни кон овие суштества: „Мечките се само мечки. Ние сме многу поголема закана за нив. Нападите од мечка се толку ретки. А смртните случаи се уште поретки. Животот на мечките е позагрозен од нашиот во меѓусебните средби“.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img