Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

11.8 C
Skopje
Wednesday, February 28, 2024

More
  домаОд соседитеПроблем со непродадени малини во регионот

  Проблем со непродадени малини во регионот

  Agrobot

  Големи количини непродадени малини од последната реколта уште се чуваат во ладилниците во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија.

  Маркетите неофицијално најавуваат значително пониска цена на малини од лани, но се уште никој не излезе со точната сума.

  petel baner

  Работите за уредување на насадите со малини и капини започнуваат во месец март. Но, во главниот регион со малини во БиХ, ретко може да се види работата на плантажите со овие овошја. Причините се најавената ниска откупна цена и проблемите од минатата година, кога повеќето откупувачи не ја платија договорената цена.

  Затоа, многу производители поради минатогодишното лошо искуство размислуваат да се откажат од производството и да најавуваат расчистување на насадите. Годинава ќе се инвестира помалку, бидејќи откупната цена ќе биде пониска. Многумина ќе ги разредат малините или ќе се откажат од производството.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Познато е дека неизвесна сезона ги очекува и производителите на малини во Србија, каде што се борат со истите проблеми како и босанските одгледувачи на ова овошје. Некои ладилници веќе најавија дека нема да купуваат овошје, бидејќи имаат непродадени залихи од минатата година.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img