Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

12.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро ВестиПронајдено богатство на нива

  Пронајдено богатство на нива

  Agrobot

  Пронајдено богатство на нива, работете ги нивите никогаш не се знае.

  На крајот на февруари, на истокот на Полска, земјоделец изгубил метален дел од својата машина на полето.

  Бидејќи не можел да го најде, на помош му пришол неговиот братучед Михал Лотис, кој има детектор за метал .

  И тогаш се случи нешто неочекувано.

  Детекторот почнал да испушта звуци, по што фармерот и Михал откриле закопано богатство во нивата.

  Делумно скршена земјена тегла содржела стотици ‘рѓосани монети.

  Нормално бидејќи сите Земјоделци се поштени луѓе веднаш стапиле во контакт со одделот за конзервација.

  Археолозите дошле на помош и внимателно се извадени монетите без да се оштетат и да се уништат некои археолошки докази.

  Станува збор за 1.000 монети литвански шилинзи и круни од 17 век.

  Експертите проценуваат дека парите биле завиткани во ткаенина, а потоа сокриени во керамички сад пред околу 400 години.

  Кој ги сокрил не успеал да ги ископа или барем некому да каже за нив.

  Сигурно има вакви приказни и во Македонија само треба да се продолжи и да се работи по нивите.

  Чашата со текот на времето била оштетена и од неа паѓале монети.

  petel baner

  По темелно испитување, ова богатство ќе биде пренесено во Археолошкиот оддел на музејот во градот Биала Подласка.

  Нема информации дали земјоделецот добил некаков надомест за наодот, но и дали го нашол делот што го барал.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Пронајдено богатство на нива има шанси да се стане богат од земјоделие 🙂 Еве слики од пронајденото грне со пари.

  За повеќе корисни стории посетете не на веб страната на земјоделие.мк , како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img