Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро ВестиМинистерот за земјоделие повика на трпеливост

  Министерот за земјоделие повика на трпеливост

  petel baner

  Министерот повика на трпение да се почека да се отворат сите откуни пунктово за да се види како ќе се одвива откупот.

  Тогаш би имале појасна слика од состојбата на теренот. Ги охрабрува тутунарите доколку забележат нерегуларности и неправилности при процедурите за откуп на тутунот веднаш да ги пријават на надлежните и да ги искористат законските можности да ги блокираат пунктовите и да побараат второстепена комисија на која и он лично ќе присуствува.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Оваа година дали е тутунот со послаб квалитет, дали намерно се руши цената бидејќи има голем број на забелешки при вреднување на тутунот останува да видиме. На средбата и откупувачите искажале забелешки кои што ги имале кон тутунарите дека некои од нив намерно сакале да наметнат други класи во откупните кутии.

  Да се надеваме дека оваа средба ќе вроди со плод и дека ќе се изнајдат решенија.

  Се размислува и за укинување на 4 класа на тутунот.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img