Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

33.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро советиЗголемете носивост на јајца кај вашите кокошки

  Зголемете носивост на јајца кај вашите кокошки

  petel baner

  Ако лукот има корисен ефект врз луѓето, зошто да не и врз вашите кокошки? Прво експериментално, научниците вклучиле лук во исхраната на животните и заклучиле дека има резултати. На пример, живината на која и се дава лук ја искористува храната подобро. Кокошките се поотпорни на болести, а производството на јајца се зголемува за 10%.

  Таквите јајца содржат и пониски нивоа на холестерол. Во минатото, природната исхрана на живината беше единствената можна. Потрошувачите носталгично се сеќаваат на различниот вкус на месото или бојата на јајцата.

  Експертите за живина советуваат дека лукот треба да се дава на кокошките сушен , мелен и мешан со друга храна . Лукот има силен мирис и живината треба постепено да се навикнува на оваа новина.

  вашите кокошки

  Сепак, лукот можеби не е новина, бидејќи тој се користел во исхраната на живината уште од античко време , но едно време тој бил заборавен поради забрзаното производство. Одгледувачите сакаат брз профит и брза промена на генерацијата, а тоа подразбира синтетичка исхрана , па дури и болести.

  Овој вид на одгледување влијае и на исхраната на луѓето , а со цел да се добие поздраво месо и други производи, науката сугерира додатоци во исхраната кои често вклучуваат билки, природни пробиотици и антибиотици .

  Во однос на препорачаната количина лук во исхраната на живина, професијата наведува дека првите резултати може да се видат со 0,3% од вкупната количина на храната . Највисоката препорачана доза е 5% лук во смесата за живина . Сепак, над тоа, ефектите изостануваат, и овие пропорции треба да се придржуваат.

  Каква промена предизвикува лукот кај вашите кокошки

  Лукот ја прави живината поотпорна на болести и општо е познато дека е еден од најсилните природни антибиотици . Содржи 17% протеини, 0,8% маснотии, 3% минерали и е богат со ензими и витамини од комплексот Б.

  Овој тренд на здрава исхрана на живината започна повторно од 2006 година, кога беа забранети антибиотици во Европската унија . Затоа, се бараше соодветна природна замена, па лукот стана замена за адитиви кои имаа функција на антибиотици поради неговите својства.

  Во исхраната на живината се користат други билки кои имаат улога на ензими, антиоксиданти, пигменти, ароми или врзива .

  agrounik

  Од таа причина, има сè повеќе природни пробиотици, ароматични и зачинети билки, па дури и квасец во исхраната на бројлери и кокошки несилки.

  Во наши услови, единственото нешто што би претставувало проблем за ваквата исхрана да заживее е малото производство на лук и неговата висока цена на пазарот . Во такви околности, се плаќа повеќе за производителите да го продаваат како потрошувачки производт отколку да ја хранат живината . На долг рок, овој концепт би се исплател.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Заедно со природната исхрана на живината, која е тренд во Европа и која има императив крајните потрошувачи да добијат здраво месо и јајца, треба да се потсетиме и на Законот за благосостојба на животните, според кој кокошките повеќе не можат да се сместуваат во класични кафези .

  Предлогот е таканаречен збогатен кафез во кој прецизно се пропишани изгледот и опремата на гнездото , бројот на кокошки , како се прават подовите и, се разбира, квалитетот на храната, што мора да биде природна.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img