Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаситеЏем од ѓумбир и лимон - најдобар за имунитет

  Џем од ѓумбир и лимон – најдобар за имунитет

  Agrobot

  Ви претставуваме рецепт за вистинска витаминска бомба – џем од ѓумбир со лимон и мед. Овој третман ќе ви помогне да го зајакнете сопственото и здравјето на вашите најблиски.

  Комбинацијата од ѓумбир, лимон и мед му обезбедува на организмот се што е потребно за силен имунитет.

  За подготовка на овој џем ви требаат следниве состојки:

  • 1 средно голем корен од ѓумбир
  • 3 лимони
  • 0,5 л мед

  Подготовка:

  Измијте го лимонот, исечете го на коцки и исечкајте го со блендер.

  petel baner

  Излупете ѓумбир, изрендајте го и исцедете го сокот.

  џем од ѓумбир

  Комбинирајте лимон и ѓумбир и истурете мед. Добро промешајте ја смесата и истурете во литарска тегла. Овој џем од ѓумбир не бара термичка обработка. Можете да го чувате прилично долго време, благодарение на конзервансните својства на медот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Можете да додадете џем во чајот, да го намачкате на леб или едноставно да земате по 1 лажица секој ден.

  Бидете сигурни дека ова е еден од најдобрите природни начини за зајакнување на имунитетот во текот на зимската сезона.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img