Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

6.8 C
Skopje
четврток, октомври 21, 2021

More
  домаЛековита исхранаАлое и мед: Моќна комбинација за организмот

  Алое и мед: Моќна комбинација за организмот

  Познатиот руски лекар Филатов успешно користеше алое во стимулирање на регенерација на ткивата и клетките. Алое и мед е моќна комбинација за организмот.

  Овој научник утврдил дека растението содржи биогени стимуланси кои го зајакнуваат имунитетот и се препорачуваат за луѓе кои страдале од сериозни болести, кои се изложени на агресивни терапии и за сите што сакаат да ги зајакнат своите одбранбени способности.

  Алоето е одличен лек за кожата. Се препорачува за изгореници, рани и егзема. Успешно се користи и во третман на ревматоиден артритис, чир на желудник и дуоденален улкус. Има силно антиинфламаторно дејство.

  Растението содржи полисахариди и липиди. Свеж сок од алое содржи антрахинони, кои исто така имаат благо лаксативно дејство.

  Рецепт за лек од алое и мед

  За овој рецепт ќе ви требаат: 150 гр свежи листови од алое, 3 лажици дестилиран алкохолен пијалок (по можност добра ракија, иако може да се користи водка или виски), 250 гр природен мед.

  Подготовка: Исчистете ги листовите со тежина од 150 гр со добро навлажнета крпа и оставете ги да стојат во фрижидер 8 дена. Потоа, извадете ги трњето, исечете ги на парчиња и ставете ги во блендер. Додадете 3 лажици силен алкохолен пијалок кој служи за подобра апсорпција на ниво на капиларите кога ќе се консумира и кој игра улога на добар конзерванс. Се меле додека не стане каша, а потоа додадете мед и добро измешајте со лажица. Ако не конзумирате алкохол, користете природен јаболков оцет во иста количина. Чувајте го во темно стаклено шише во фрижидер и пијте една лажица половина час пред јадење, три пати на ден.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Азуки грав – шампион меѓу гравот
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Цена на јаболката по региони
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...