Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаситеБорци против покачен холестерол

  Борци против покачен холестерол

  Agrobot

  Не е тајна дека здравата исхрана доведува до намалување на холестерол во крвта. Постојат видови на храна и пијалоци кои сигурно ќе ви помогнат во ова. Откријте која храна помага во борбата против покачен холестерол.

  Ако имате висок холестерол, првото нешто што треба да направите е да исфрлите пржена храна, слатки и масно месо од вашата диета, да го зголемите внесувањето храна што природно го намалува нивото на холестерол.

  Холестеролот е неопходен за функционирање на организмот, неговата количина не зависи само од внесувањето преку храна, туку се создава и во организмот. Се проценува дека околу 20% од вкупниот холестерол во организмот е добиен од храна, а околу 80% се синтетизира во црниот дроб. Во зависност од количината на холестерол внесен со храна, околу 600 – 1500 мг холестерол може да се синтетизира дневно кај возрасни. Диета, т.е. количините и видовите масти кои се внесуваат во организмот влијаат на синтезата на холестерол во организмот. Но количината на холестерол во организмот зависи и од степенот на апсорпција, транспорт, распаѓање на жолчните киселини и екскреција.

  Храна против покачен холестерол

  Овесот е многу добар за здравјето, особено ако се јаде наутро. Две порции на ден го намалуваат нивото на ЛДЛ холестерол за 5,3% за само шест недели. Овесот содржи супстанција бета глукан, која апсорбира лош холестерол.

  Црвеното вино има важен ефект врз нивото на холестерол. Две чаши црвено вино неделно значително ќе придонесат за негово намалување.

  Во исхраната се препорачуваат и лосос и масна риба. Лососот е богат со омега 3 масни киселини и е вистинско чудо на природата кога станува збор за неговиот ефект врз здравјето. Јадењето лосос спречува срцев удар, мозочен удар и висок холестерол. Корисно е да јадете сардини и харинга, бидејќи го зголемува нивото на добар холестерол за 4%.

  покачен холестерол

  Оревите содржат моно незаситени киселини и се одличен извор на неопходните здрави масти. Оревите се природни и не се хемиски обработени, па затоа се здрава и хранлива опција во исхраната.

  Грашокот е одличен за здравјето на срцето. Половина чаша грашок додадена во исхраната помага во намалување на нивото на холестерол за 8%. Оваа количина исто така претставува задоволство од една третина од дневната потребна количина на влакна.

  petel baner

  Народен лек за холестерол

  Чајот содржи антиоксиданти и помалку кофеин од кафето. Една шолја кафе содржи околу 135 мг кофеин, додека истата количина чај содржи 30 до 40 мг. Чајот ги штити коските и го намалува нивото на ЛДЛ холестерол.

  Чоколадото, особено темно, е богато со антиоксиданти и има својства за намалување на холестеролот. Исто така, чоколадото спречува оштетување на крвните садови и го намалува ризикот од цироза и прекин на крвните садови во црниот дроб. Експертите препорачуваат 100 грама чоколадо на ден. Ова го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести за 21%.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Спанаќот содржи состојки кои го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања, рак и остеопороза. Количината на само половина чаша спанаќ е добра превенција од срцев удар.

  Маслиновото масло има многу корисни својства. Содржи моно незаситени масни киселини кои го намалуваат нивото на лош холестерол и триглицериди, без намалување на нивото на добар холестерол.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img