Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Sunday, June 23, 2024

More
  домаситеПортокалот ја подобрува кожата и го забавува стареењето

  Портокалот ја подобрува кожата и го забавува стареењето

  petel baner

  Кората од портокалот ја подобрува кожата. Сите хранливи материи од кората, особено антиоксидансите кои ги уништуваат слободните радикали, одржуваат убав тен и ја прават вашата кожа здрава и сјајна.

  agrounik

  Прашок од кора од портокал

  Прашокот од кора од портокал се користи во изработката на неколку производи за нега на лице и може да ги исчисти и отвори порите и да ја направи кожата сјајна. Ако на овој препарат додадете јогурт и мед, ќе добиете уште подобри резултати. Прво излупете три портокали, излупете ја кората на помали парчиња, измијте ги и наредете ги на плех. Чувајте го на сончево место околу три дена за убаво да се исуши. Сувата кора ситно исецкајте ја во блендер за да добиете ситен прав.

  Измешајте две лажички кора од портокал во прав, две лажички јогурт и една лажичка мед. Измешајте сè и ќе добиете маска за лице. Најпрво измијте ја и нанесете ја маската на лицето и вратот, нежно масирајте. Оставете да отстои околу 15-20 минути, а потоа исплакнете ја маската со млака вода. На крај измијте со ладна вода за да ги затворите порите. нанесете хранлива маска два до три пати неделно. Остатокот од прашокот од кора од портокал чувајте го во стаклена тегла за понатамошна употреба.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Кора од портокал и овес

  Исто така, едноставен пилинг кој ќе ви помогне да ја исчистите кожата на природен начин. Измешајте ги овие две состојки и нанесувајте пилинг на лицето два пати неделно за да ги отстраните акните.

  Сок од портокал како лосион за чистење

  Природниот домашен сок од портокал може да послужи како средство за чистење на лицето бидејќи успешно ги отстранува мртвите клетки од кожата, нечистотијата и акните. Масирајте го лицето со сок од портокал околу една минута, а потоа исплакнете со ладна вода.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img