Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

5.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаАгро советиЕве како да ги изберете најдобрите цреши

  Еве како да ги изберете најдобрите цреши

  Има неколку работи што треба да ги имате на ум кога го купувате ова овошје. Еве како да ги изберете најдобрите цреши.

  Омилено јунско овошје на повеќето луѓе е црешите. Сега е најголемата понуда на пазарите, а експертите открија како да ги изберете најдобрите цреши со највкусните плодови.

  Квалитетот на црешите можете да го проверите само по нивниот изглед или мирис, а експертите советуваат да изберете посветли, сочни плодови кои немаат оштетувања на површината или набори на кожата.

  „Внимавајте на бојата: таа варира од сорта до сорта, но во секој случај треба да биде „заситена“. Кога ќе се притисне, црешата треба да ја задржи својата густина. Ако е меко, тогаш е или презреана или скапана“.

  Според професорката по агрономија, Ирина Махонина, важно е да се внимава на кожата. Ако овошјето се чува во пластична кеса, тогаш на неговата површина не треба да има знаци на влага. Во спротивно, тоа ќе го забрза расипувањето и ќе го скрати нивниот рок на траење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img