Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

More
  домаАгро ВестиРусија подготвена за извоз на жито

  Русија подготвена за извоз на жито

  Русија не спречува извоз на жито од територијата на Украина. Подготвена е да извезе десетици милиони тони сопствено жито доколку Западот ја укине блокадата за испорака на храна. Ова го изјави на прес-конференција портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија Захарова.

  Таа нагласи дека Русија не спречува извоз на жито од Украина и секојдневно отвора безбедни коридори за таа активност, пренесе ТАСС.

  Захарова нагласи дека Западот, доколку е загрижен за можна појава на глад во светот, „ќе престане да ги блокира резервите на храна“.

  Според неа, „Вашингтон, Брисел и Лондон прават се за вештачки да ја ескалираат ситуацијата“.

  Захарова напомена дека режимот во Киев, кој е одговорен за минирањето на пристаништето, е виновен и за блокирањето на извозот на жита од Украина.

  Таа ја критикуваше германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок дека изјавила дека Русија го користи гладот ​​како оружје.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img