Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, June 3, 2023

More
  домаАгро ЗабаваКако да направите оцет и масло од лаванда?

  Како да направите оцет и масло од лаванда?

  Лавандата цвета двапати годишно. Зошто да не искористите некои од цветовите за да направите оцет и масло од лаванда кои можат да се користат на многу начини?

  Мирисната медитеранска грмушка, изобилува со виолетови цветови, е неизбежна глетка во многу дворови и тераси и на континентот. Лавандата има скромни барања и напредува на сончеви локации. Не треба да се сади во засенети и влажни места.

  Исклучително е декоративна, а цвета долг период, два пати годишно. Првиот пат на почетокот на летото, а вториот пат на есен. Мирисот на неговите цветови е многу интензивен и убав, а го сакаат и “опрашувачите”. Покрај декоративната улога, се користи и како растителен репелент за разни инсекти, во козметичката индустрија, народната медицина и гастрономијата.

  Лето и лаванда

  Можеме да одгледуваме лаванда во саксии, жардинери и на отворено, во градини, карпести градини или подигнати леи. При одгледување во саксиии треба да се внимава и на сушењето на почвата поради високите температури. Наводнување треба да се врши кога почвата ќе се исуши. Овој растителен вид не сака премногу влага. Ако не го полеваме, нема да цвета обилно.

  Треба да бидете внимателни со примената на азотни ѓубрива, а во текот на летото најдобро е да го храните со оние богатите со калиум.

  За да може грмушката да го задржи својот сферичен изглед, се препорачува кастрење по цветањето. Почетокот на цветањето зависи од температурните услови. Колку е потопло, лавандата порано ќе процвета.

  Летното кастрење на цветните гранки го поттикнува развојот на нови израстоци, кои лесно ќе ги препознаете по специфична боја која се разликува од стариот дел на грмушката на растението.

  Употреба на цветот

  Цветовите од лаванда се многу ценети. Од нив се подготвува оцет, масло, разни колачи, салати, креми, мелеми и други производи.

  Оцет од лаванда

  Овој оцет има различни намени. Исклучително е добар како тоник за чистење на лицето наутро и навечер. Тоа е природен дезодоранс, а може да се користи и за плакнење на косата, со што ќе се задржи благиот мирис на лаванда.

  Својата примена ја наоѓа во одржувањето на хигиената во куќите и становите. Се користи за чистење мебел или миење подови. Се додава во водата за перење. Избришаните површини го губат мирисот на прашина, а мирисот на лаванда преовладува. Се користи при миење прозорци, за отстранување на маснотии во кујната, миење украси, садови. Чашите стануваат посветли. Во гастрономијата е ненадмината за подготовка на салати.

  Потребни ви се 100 цветови од лаванда кои сте ги набрале и сте ги оставиле еден час за да излезат бубачките од нив. Во теглата истурете 1 литар бел вински оцет и натопете ги сувите цветови. Теглата херметички затворете ја и оставете на темно место следните три недели. Потоа, процедете ги и добро притиснете ги цветовите. Да се ​​чува во затворено шише на темно место. Добро е повремено да се протресува шишето.

  Масло од лаванда

  Ќе ви требаат 150 гр свежо цвеќе натопено во 0,5 л маслиново масло. Наместо маслиново масло може да се користи обично сончогледово масло. Стаклената тегла што ја наполнивме добро ја затвораме за да не пропушта воздух. Се чува на сонце следниот месец. Треба да се протресува секој ден.

  Потоа, маслото се филтрира и се чува во темни, добро затворени шишиња на темно место. Ова масло е исклучително ефикасно за каснувања од комарци, за смирувачка масажа и за нега на проблематична кожа.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img