Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

More
  домаситеЛозови листови: Зошто да ги вклучиме во исхраната?

  Лозови листови: Зошто да ги вклучиме во исхраната?

  Грозјето е овошје кое е достапно насекаде низ светот, но лозови листови носат бројни здравствени придобивки за кои луѓето малку знаат.

  Лозови листови – богати со хранливи материи. Само една чаша од овие листови (14 грама) содржи над 77% витамин А, 19% витамин К и околу 20% манган. Покрај тоа, содржат голем број на минерали и витамини како ниацин, фолна киселина, калциум, магнезиум, фосфор, железо…

  Лозови листови и позитивни ефекти

  Богатството на здравје што го нудат лозовите листови е огромно.Листата на позитивни ефекти врз различни делови од нашето тело е многу долга. Ова се само некои од нив.

  Го намалуваат воспалението

  Ако имате проблем со воспаление како што е артритис или хроничен гастритис, можете да консумирате лозов лист за да ги ублажите. Листовите содржат омега-3 масни киселини и антиоксиданси кои се одговорни за спречување на воспалителни процеси. Со нив можете да го намалите воспалението и да лекувате хронични болести.

  Го контролираат нивото на гликоза во крвта

  Имаат многу ниско гликемиско оптоварување. Тие се многу корисни, особено за дијабетичарите кои го контролираат нивото на гликоза во крвта. Тоа е затоа што тие исто така содржат многу диетални влакна кои можат да го намалат нивото на гликоза во крвта.

  Ги подобруваат дигестивните функции

  Токму поради богатството со диетални влакна, лозовите листови се одлични за подобрување на дигестивните функции и добрата апсорпција на храната. Тоа ни овозможува да извлечеме повеќе хранливи материи од храната што ја консумираме.

  Спречуваат запек, дијареа и ја штити цревната слузница

  Диететските влакна во овие листови помагаат да се спречи запек, што ги зголемува претходните здравствени придобивки од нив, бидејќи отпадот од храна може полесно да се исфрли од телото. Тие исто така содржат цинк, минерал кој помага во поправка и заштита на цревната обвивка. Овој механизам им помага на цревата брзо да се опорават кога ќе дојде до оштетување на мукозата, како што се проблеми со дијареа.

  Помагаат во спречување на анемија

  Листовите од грозје се богати со железо, кое игра важна улога во формирањето на хемоглобинот во црвените крвни зрнца. Оваа здравствена придобивка е поддржана од витаминот Ц, кој помага во добрата апсорпција на железото, со што се спречува појавата на анемија.

  Го зајакнуваат имунолошкиот систем

  Лозови листови – богати со витамин Ц кој е најдобар за зајакнување на нашиот имунолошки систем. Ги одржува нашите антитела на штрек за да се борат против бактериите или вирусите кои можат да навлезат во нашето тело.

  Помагаат во борбата против слободните радикали

  Витаминот Ц во лозови листови може да се бори и со слободните радикали во телото. Дејствува како антиоксиданс кој може да го заштити нашето тело од какви било болести.

  Го помагаат развојот на фетусот

  Содржат фолати, кои се неопходни за развојот на мозокот и нервниот систем на фетусот. Затоа, многу е добро трудниците да го консумираат во соодветна количина.

  Сите овие поволности можеме да ги добиеме само доколку лозите не се прскаат со пестициди. Тоа е многу важно да се запамети.

  Важна забелешка: Примената на лековити растенија и лековити делови од растенија е информативна. Доколку имате здравствени проблеми, задолжително прво консултирајте се со вашиот лекар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img