Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

20.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ВестиЗголемен увоз на кромид од Албанија

  Зголемен увоз на кромид од Албанија

  petel baner

  Забележан е раст на извозот на кромид од Албанија за македонскиот пазар во текот на изминатиот месец.

  Кромидот посебно се извезува од округот Корча, кој е и најголем производител во Албанија на оваа градинарска култура.

  agrounik

  – Големи количини на кромид извезени се за Македонија, на чиј пазар имаше недостиг, идентично како и за Косово. Земјоделците од Корча се задоволни бидејќи имаат поголема добивка, наведуваат медиумите.

  Додаваат дека земјоделците се повеќе од задоволни како поради обезбедениот пласман така и од откупната цена, која на големо изнесува 80 до 90 лека.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Зголемениот извоз на кромидот услови раст на цената на мало на домашниот пазар, која моментно изнесува 150 лека (1,3 евра).

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img