Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро советиЕукалиптус - Растение кое многу луѓе го имаат во својот дом, а...

  Еукалиптус – Растение кое многу луѓе го имаат во својот дом, а е одлично во борбата против настинки

  petel baner

  Постојат околу 900 видови на еукалиптус, кој потекнува од Австралија и е свето дрво за Абориџините. Со согорување на неговите листови, тие го прочистуваат просторот и ја отстрануваат негативната енергија. Кората и смолата лекуваат треска и респираторни проблеми.

  Поради убавината на листовите од еукалиптус, кои се украсени со голема разновидност на облици и бои (најчесто тие се сиво-сино-зелени до сиво-зелени или сјајни како да се подмачкани), се омилени кај ботаничарите кои ги користат нивните гранки за украсување.

  Од листовите се добива есенцијално масло, кое се користи во ароматерапијата. Како што се разликуваат видовите, нивните етерични масла имаат и специфични својства. На пример, пријатниот свеж мирис на етеричното масло Eucalyptus radiata е нешто поблаг од аромата на Eucalyptus globulus и има лесна цитрусна и цветна нота.

  За време на студените денови, шишенце од ова есенцијално масло ни помага полесно да ги надминеме вообичаените сезонски заболувања со отворање на горниот респираторен тракт, отпушување на носот и олеснување на кашлицата, а има и антиинфламаторно и антисептично дејство.

  Со прочистување на синусите нè ослободува од главоболките кои често ја придружуваат нивната конгестија. Дополнително, измешано со основно масло и нанесено на грбот или градите, смирува и опушта. Благодарение на неговото антиинфламаторно дејство, може да помогне при артритис и други болки. Затоа се користи и за масажа после вежбање.

  Исто така, ги ублажува сезонските тегоби со своето влијание на емоционалното ниво, подигајќи го расположението и чувството на благосостојба. Ова стимулативно есенцијално масло може да поттикне и емоционално заздравување. Им помага на луѓето кои својот идентитет го врзале со болест, на оние кои имаат тенденција премногу да се врзат за некого, кои се чувствуваат зависни, поразени, немоќни…

  Сепак, треба да го избегнуваат лицата со висок крвен притисок и епилепсија. Не е погоден и за деца под десет години. Исклучиво е за заедничка употреба и треба да се меша со основно масло пред употреба на кожата.

  Ова есенцијално масло може да се користи на различни начини. Наједноставно е да капнете една или две капки на марамче или чинија, ставете го до вас и вдишете.

  Додадете 1-2 капки од ова етерично масло во ДИФУЗЕРОТ, а можете да додадете и 2 до 4 капки есенцијално масло од лимон, сладок портокал или бергамот или мандарина.

  За спреј за освежување на просторот, истурете 60 ml дестилирана вода во шише со распрскувач и додадете 15 капки од ова етерично масло. Протресете пред употреба.

  За вдишување, кое ќе ги исчисти синусите, додадете 1-2 капки од ова етерично масло во сад со топла вода. При вдишување затворете ги очите за да не ги иритира испарувањето на етеричното масло. Вдишете длабоко низ носот и издишете преку устата

  agrounik

  За масажа, додадете 5 капки есенцијално масло во 1 лажица (15 ml) базно масло. Оваа смеса можете да ја користите за олеснување на дишењето и зајакнување на имунитетот. Потоа нанесете ја на градите, грбот и стапалата.

  За вдишување за време на туширање, направете миризливи коцки кои ќе ги ставите во када (по можност во близина на одводот). Измешајте шолја сода бикарбона и 7 капки еукалиптус есенцијално масло, па постепено, додека мешате, додадете 2 лажици вода. Добиената паста притиснете ја во калап за мраз и оставете ја во замрзнувач 1 час да се стегне. Откако ќе ги извадите коцките од калапот, чувајте ги во добро затворен сад на суво и ладно место.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  За капење, додадете по 8 капки од ова етерично масло од еукалиптус и лаванда во шолја крупна морска сол, измешајте и стопете во када наполнета со топла вода.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img