Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаситеНајздрава ужина која го штити срцето и ја регулира работата на цревата

  Најздрава ужина која го штити срцето и ја регулира работата на цревата

  petel baner

  Според нутриционистите да се јаде ужина во текот на денот е многу важно. Треба да биде добро избалансирана и изработена од квалитетна храна, со цел да нè засити и да ја изгасне желбата за слатки.

  За да не посегнеме по „нездрав“ избор, секој од нас треба да има 3 основни оброци и 2 ужина.

  По вкусната ужина телото ќе ни биде благодарно, а воедно и ќе се регулира работата на цревата, ќе се забрза метаболизмот и ќе се намали апетитот.

  Потребни состојки:

  • 2 лажици пченични снегулки
  • 1 лажиче мелен лен
  • 1 лажичка семе од сусам
  • 1 лажичка мелени бадеми
  • Малку суво грозје и брусница
  • 1 лажичка мед

  Подготовка:

  Истурете вода со снегулките и ставете ја на плочата за готвење. Гответе неколку минути додека не добиете каша, а потоа додадете ги сите други состојки и прелијте со малку бадемово или кокосово млеко.

  agrounik
  Еве зошто оваа ужина е толку здрава:

  Јаткастите плодови ја подобруваат работата на срцето, но исто така го зголемуваат нивото на серотонин, кој ни помага подобро да се справиме со депресијата и нервозата. Тие се исто така богати со растителни влакна, бакар, фолати и ангинин.

  Од сувото овошје, грозјето е најбогато со јаглени хидрати, па затоа не одржува сити меѓу оброците.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Пченицата има одлични хранливи својства и е еден од најдобрите извори на протеини.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img