Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More

  Ротквица

  Agrobot

  Ротквица тоа е градинарски класик во овој период од годината. Бидејќи тоа е зеленчук кој лесно се одгледува и кој ни обезбедува добар број на придобивки ако го додадеме во исхраната.

  Ако размислувате да ставите ротквици во вашата градина, обрнете внимание на најважните аспекти за нивната нега. На овој начин ќе добиете добра жетва и ќе уживате во задоволството да јадете храна одгледувана од вас.

  Ротквица како зимска култура
  Ротквиците се зимски култури, бидејќи тие се зеленчук кој успева во поладна клима. Покрај тоа, тие се добра опција за оние кои почнуваат да одгледуваат мала градина дома, бидејќи неговиот циклус на раст е релативно краток и не бараат премногу грижа.

  Ако барате брза жетва што ќе ви овозможи да го видите резултатот од вашиот напор за само неколку недели, без сомнение ротквицата е една од најдобрите алтернативи што ќе ги најдете. Бидејќи некои сорти може да се соберат за само 20 или 30 дена од времето на сеидбата.
  Како што рековме претходно, овој зеленчук е отпорен на студ, а има способност да издржи и многу ниски температури.

  Всушност, студеното време може да го подобри квалитетот и вкусот на ротквиците, намалувајќи ја нивната тенденција да станат дрвенести.

  А, штом веќе ќе ги соберете ротквиците, можете да ги додадете во вашите салати за да им дадете крцкав шмек, но и во вашите супи, пиреа и чорби.

  Садење ротквица зимско одгледување
  Ако одите во центар специјализиран за градинарство и хортикултура, ќе видите дека има многу варијанти на ротквици од кои можете да изберете. Ви препорачуваме да ги изберете оние кои имаат подобра отпорност на студ.

  Меѓу најзабележителните се:

  Црвена тркалезна ротквица. Во своја полза има што може да биде подготвен за собирање за помалку од 30 дена.
  Зимска бела ротквица. Има азиско потекло и може да се јаде и сирово и варено.
  Црна ротквица. Таа е најладно отпорна сорта и може да се чува долги периоди откако ќе се собере.
  Сакса ротквица 2. Погодна е за одгледување во зима и се карактеризира со тоа што е мала, тркалезна ротквица со зачинет вкус.
  Што се однесува до времето на сеидба, идеално е тоа да се направи доцна есен и рана зима, кога почвата се уште не е премногу студена. Иако ротквицата е култура отпорна на ладно, Важно е да се даде време на растението да се смири и да расте пред да се појават силни мразови.

  Сега кога го знаете сето ова, можете да се фатите за работа:

  Подготовка на почвата
  За да уживате во зимското одгледување на ротквици, треба добро да ја подготвите почвата.

  Ова мора да има добар капацитет за одводнување и да биде збогатено со органска материја. Можете, на пример, да додадете малку кокосови влакна за да ја олесните аерацијата и евакуацијата на влагата.

  Додадете малку компост за да го направите побогат со хранливи материи.

  Длабочина на садење
  Семките од ротквица се мали, а ни ова не е голем зеленчук, па затоа не е потребно да се закопа семето многу длабоко. Еден или два сантиметри е повеќе од доволно.

  Она што треба да го направите е да внимавате да оставите доволно простор помеѓу семките. Запомнете дека тие ќе никнат и ќе станат ротквици кои ќе растат, па затоа е препорачливо да оставите растојание од пет до 10 сантиметри меѓу нив. На овој начин, Тие ќе имаат доволно простор да растат и нема да се натпреваруваат едни со други за хранливи материи.

  Заштита од мраз
  И покрај тоа што е ладно отпорна култура, интересно е да се нанесе слој од прекривка или прекривка на подлогата која ги штити семињата да им дадеме малку поголема заштита.

  Во случај на млади растенија, можете да ги заштитите со систем како што е неткаен материјал за да им дадете посебна заштита во најстудените зимски денови.

  Како се наводнува ротквицата?
  Наводнувањето мора да биде униформно, осигурувајќи дека целата почва околу растенијата има слично ниво на влажност. На овој зеленчук му треба влажна подлога да расте, затоа мора да внимавате да полевате доста често, но без да претерувате.

  Поплавувањето на градината за да не треба да ја полевате неколку дена е секогаш лоша идеја, бидејќи тоа може да предизвика гниење на сите ваши култури. Подобро да се полева површно, но често. Ако е можно, вода во раните утрински часови, така што листовите се сушат во текот на денот а со тоа и спречување на габична инфекција.

  Штетници и болести
  Дури и во текот на зимската сезона, инсектите продолжуваат да го прават своето и можат да влијаат на вашите култури. Во случај на ротквици, треба да бидете особено внимателни со вошките вошки, бидејќи овие се хранат со вашата ротквица и ја ослабуваат во нејзиниот раст.

  Друг инсект што треба да се има на ум е мушичката од зелка која и покрај името може да влијае и на ротквиците. Проблемот е што нивните ларви дејствуваат под земја. и ги јадат корените на зеленчукот, па затоа не сме секогаш свесни за нивното присуство.

  Кога станува збор за штетници и болести, особено внимавајте на влажноста за да не дојде до габични инфекции. Габите брзо се шират и тие можат да влијаат и на ротквиците и на другите култури во вашата градина.

  Ако забележите црни или жолти дамки кои се појавуваат на листовите, вашата ротквица можеби доживува инфекција. Дејствувајте што е можно поскоро за да се обидете да го зачувате.

  Зимско одгледување на ротквица
  Жетвата се бере кога корените се со соодветна големина и се спремни за консумирање. Обично ова трае 20-30 дена од моментот на садење.

  petel baner

  За да се обезбедат добри резултати, Пред бербата, копајте околу растението и проценете ја големината на коренот. Ако ова е како што треба да се заснова на избраната сорта, тогаш сега можете да собирате.

  Можете исто така да се одлучите за селективна жетва и да ги соберете само ротквиците што ќе ги консумирате во моментот, оставајќи го остатокот да продолжи да расте.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ние сме во совршено време да се засади ротквица за зимска култура, Затоа подгответе ја вашата градина и за само неколку недели ќе го вкусите овој вкусен и хранлив зеленчук.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img