Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

More
  домаАгро советиПрепорачани култури за месец февруари

  Препорачани култури за месец февруари

  Agrobot

  Препорачани култури за месец февруари – Со оглед на тоа што почвата се враќа во живот од зимскиот мир, сега е совршено време да се истражат препорачаните култури за месец февруари.

  Мора да имаме на ум дека ни претстои последниот месец од зимата, Деновите почнуваат да се продолжуваат, но времето е подеднакво нестабилно.

  И покрај тоа што има малку повеќе дневни часови, има многу варијации во температурата помеѓу денот и ноќта, а ги има и последните тешки мразови во зима.

  Што се однесува до препорачаните култури, пиперките, Модрите патлиџани, чили и домати се идеални за садење на заштитено место како стаклена градина, тоа е многу добар месец за садење магдонос и целер.

  Доколку немате стаклена градина мора да направите слична инсталација за да не може февруарскиот студ да ги експроприра. Други култури кои Можете да направите се да се направат во февруари тиквички, спанаќ, блитва, лук, кромид, моркови, модри патлиџани.

  Пред се, она што треба да го направите во февруари е да ја исчистите градината, овој месец е идеален за берба на последниот зимски зеленчук како праз и зелка.

  Исто така, треба да направите простор и да го отстраните плевелот и да ја оставите градината празна. Ако ги оставите во земја, тие можат да се вкорени и да продолжат да растат бидејќи почвата е сè уште многу влажна.

  Идеално време е да размислите за здравјето на вашата почва и да ја оплодите. Запомнете дека на сите растенија на почетокот на пролетта им се потребни хранливи материи кои ќе обезбедат поквалитетен зеленчук, Затоа, добра идеја е компостот да се шири низ градината.

  Следно, ќе видиме неколку препорачани култури за февруари со карактеристики и сета потребна грижа и бидете многу внимателни на временските услови.

  Пиперки

  Пиперки Тие исто така бараат многу сонце и добро исцедена почва за да растат. Постојат многу варијанти на пиперки за избор, вклучувајќи слатки пиперки, лути пиперки, па дури и разнобојни пиперки.

  Се препорачува почва со добро ѓубриво, добро исцедена и наводнувана еднаш неделно. Оваа грижа е од суштинско значење за промовирање на многу здрав раст на коренот.

  Запомнете дека редовното давање пиперки е многу важно бидејќи Ако се исушат, можат да ги фрлат своите цвеќиња и нема да даваат плод.

  Пиперките се многу корисни за здравјето оттогаш Тие содржат повеќе од двојно повеќе витамин Ц од портокалите.

  Многу важен трик што треба да го имате на ум кога одгледувате пиперки е да ја достигнете температурата за ‘ртење. Веројатно е од 23 до 27 C во затворен простор, можеби е многу соодветно да се инвестира во подлога за греење.

  Спанаќ

  Спанаќот е неверојатно ладно отпорна култура, која може да се одгледува во рана пролет, набргу по последниот мраз.

  Можете да го одгледувате директно во земјата, но имајќи предвид дека температурата не може да падне под 8 степени, Многу е важно да се покрие површината за садење во случај на какво било опаѓање на температурата.

  Треба да го посеете семето на длабочина од 2 до 3 см, не повеќе. Растојанието меѓу редовите треба да се одржува на 20 до 25 см, а растојанието помеѓу растенијата 20 см. за да можат добро да се развиваат.

  Овој лиснат зеленчук богат со хранливи материи е преполн со витамини и минерали и има благ и малку сладок вкус. Спанаќот сака целосна или делумна сенка и влажна, добро исцедена почва, но не и натопена.

  Спанаќот може да расте многу брзо, затоа не заборавајте да го собирате редовно за да ги одржувате листовите нежни и да спречите растението да се завртка.

  Блитва

  Швајцарската блитва е уште една култура отпорна на ладно совршена за садење во февруари. Иако може да се сади во текот на целата година, тоа е зеленчук кој по можност се консумира во зима.

  Овој лиснат зеленчук доаѓа во различни бои, кои се движат од темно зелена до златно жолта и има малку земјен вкус.
  Блитвата претпочита делумно или целосно сонце и добро исцедена почва. Не бара многу грижа, Она што е многу важно е почвата да има најмалку 10 степени температура.

  Кога садите блитва треба да оставите околу 15 цм простор меѓу нив и добро да ја полевате. Блитвата обично се бере кога листовите се долги околу 15 см.

  Можете исто така да ги исечете зрелите лисја поединечно по потреба за да му дозволите на растението да продолжи да произведува во текот на целата сезона.

  Лук

  Лукот е неверојатно лесна култура за одгледување, дури и за почетници. Обично се сади наесен, но може да се сади и во февруари за берба кон крајот на пролетта.

  Важно е да се запамети тоа На светилките со лук им е потребен подолг период на температури под 10°C. Неопходно е да се активираат гените кои формираат поединечни каранфилчиња за тие да даваат добри култури.

  Лукот претпочита целосно или делумно сонце и добро исцедена почва. Кога садите лук, неопходно е да се остави растојание од најмалку 15 см помеѓу каранфилките.

  Погрижете се редовно да ги наводнувате растенијата за да ја одржува почвата рамномерно влажна. Лукот обично се бере кога листовите почнуваат да стануваат кафеави, обично околу 6-7 месеци по садењето.

  Домати

  Иако е летен зеленчук, можно е да се посее малку семе во февруари. Семките од домати имаат потреба од светлина и топлина и Во февруари тие можат да претрпат ефект на ноќни мразови, затоа, неопходно е да се ‘ртат на заштитено место.

  Идеално е да имате стаклена градина, а ако семето ѓубриво го ставите на топло место со повеќенасочна светлина, тие наскоро ќе ‘ртат.

  Кога растенијата ќе достигнат помеѓу 18 и 20 см, можете да ги пресадите во саксија и да останете таму две или три недели. Потоа можете да ги пресадите на поконечен медиум каде што ќе можат да станат силни и да се аклиматизираат.

  petel baner

  Конечно, видовме некои култури препорачани да се сеат во февруари, иако најважно е да се купат висококвалитетни семиња за да се добие добра жетва.

  Во февруари е сезона на садење и генерално продолжува до март, овие култури даваат добри приноси и да потсетиме дека Зеленчукот се одгледува речиси секој месец во годината, но не секој месец кога се сади.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Има соодветно време и месец за нив, со сета потребна грижа ќе можете да постигнете многу добри жетви и запомнете дека соодветната светлина, топлина и влажност се најважното нешто што треба да се земе предвид. Само Рурално 🙂 !

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img