Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаАгро советиЛисни вошки - мали инсекти кои прават голема штета

  Лисни вошки – мали инсекти кои прават голема штета

  Agrobot

  Пролетта е време на интензивен раст на овошките, а ова е вистинско време за појава на лисни вошки.

  Благата зима и променливото време во текот на пролетта го фаворизираа развојот на група растителни штетници како што се лисни вошки. Заедничко за сите нив е тоа што прават штета со цицање на растителните сокови на органите на младите растенија. Зелени, црни вошки, копривни вошки се само некои од нив. Покрај тоа, тие пренесуваат вируси кои предизвикуваат болести на овошните дрвја, зеленчук и други култивирани растенија.

  Големите површини со модерни овоштарници се неодолив извор на храна за многу инсекти и други штетници. Во пролет, кога растот е интензивен, тие ги колонизираат младите листови, цветови и плодови. Бројот на третмани зависи од интензитетот на нападот, а може да се направат над пет третмани во професионални овоштарници.

  Постојат неколку причини за нивна појава

  Кога ги контролираат штетниците од оваа група, овоштарите често наидуваат на отпорност на вошките на пестициди. Ова се случува затоа што видот не е идентификуван и не се преземени мерки во согласност со развојот и животниот циклус. Погрешен рок на апликација или несоодветни средства е исто така една од причините. Ваквите пропусти доведуваат до појава на отпорност на штетни организми, труење на животната средина и потрошени финансиски средства. Некои вошки се многу лесни за контрола, додека други може да бидат многу проблематични.

  Неправилното ѓубрење на овошките може да биде голема грешка во борбата против нив. Премногу азот ќе влијае на интензивното формирање на млади растителни органи, со што само ќе го поканите штетникот на гозба.

  Различни инсектициди може да се користат за лекување на овошни дрвја со цел да се контролираат, но тие мора да се ротираат со повеќекратна заштита. Се користат карбамати, карбоксамиди, пиретроиди.

  petel baner

  Природни методи на сузбивање

  Од природните методи може да се користи сапуница од еко сапун за облека, препарати од разни растенија, пепел. Најефикасни билки се лукот и црвениот кромид, камилицата, невенот, тутунот, чили пиперката и многу други.

  Инсектицид од глуварче

  За подготовка на овој инсектицид ќе ви бидат потребни свежи листови во количина од 400гр и 200гр корени или 30гр сушени. Сечканите се преливаат со 10л вода и се оставаат до 4 часа. Растворот се филтрира и е подготвен за употреба.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Инсектицид од ајдучка трева

  Ќе ни треба килограм сушена ајдучка трева, која е најефикасна ако ја собереме на почетокот на цветањето, бидејќи тогаш има најефикасни материи. Прелијте ја со 2 литри не зовриена топла вода и оставете половина час. Потоа додадете уште вода за вкупната количина на течност да биде 10 литри и оставете го на темно место следните два дена.

  Млеко и јод

  Во 100 мл млеко потребно е да се додадат 25 до 30 капки јод и да се измеша. Смесата се додава во литар вода. Овој лек е многу ефикасен во борбата против лисните вошки, но не ги потиснува јајцата. Затоа, третманот треба да се повтори. Освен на овошни дрвја, може да се нанесува и на зеленчук и украсни растенија, а особено е делотворен за заштита на розите. Лекот се нанесува веднаш штом го направиме и не се чува.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img