Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро ЗабаваНатпревари за најдобри вина и ракии и најспретни закројувачи на винови лози

  Натпревари за најдобри вина и ракии и најспретни закројувачи на винови лози

  petel baner

  Во Демир Капија ќе се организираат натпревари за најдобри вина и ракии и најспретни закројувачи на винови лози.

  Ова се само дел од настаните што Општината ги ипланира во рамки на манифестацијата „Недела на традицијата Свети Трифун 2023 Демир Капија”.

  Меѓу другото, на програмата освен натпревари, се и базарот на вино, традиционална велосипедска винска тура, ракотворби и производи од традиционални занаети, закројување на винова лоза.
  – Целта на манифестацијата е да се промовираат природните убавини, но и историјата, традицијата и културата на демиркаписка општина. Очекуваме голем број на гости коишто ќе имаат можност да се запознаат со автентичноста на ова поднебје, изјави градоначалникот на Демир Капија, Лазар Петров.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во рамките на манифестацијата, чиј централен настан е на 14 февруари, на верскиот празник Свети Трифун. Празник кој се смета за заштитник на лозарите и винарите, предвидена е и богата културно-уметничка програма.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img