Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаситеКако се одгледува жен-шен: Лековито растение кое носи висок профит

  Како се одгледува жен-шен: Лековито растение кое носи висок профит

  petel baner

  Во кинеската медицина, коренот на жен-шен традиционално се смета за чудотворен природен лек кој лекува речиси сè. Затоа и не е чудно што се нарекува „корен на животот“ и што е многу скап. Тоа се причините зошто одгледувањето женшен е интересна тема.

  Растението потекнува од Кореја и Кина, а диво расте на поголеми надморски височини. Неговите лековити својства се добро проучени од науката, а поради големата експлоатација, дивиот женшен речиси исчезна. Ова е причината зошто ова растение се одгледувало во Кина пред 800 години. Сè уште се одгледува во Кореја, Источен Сибир и низ целиот американски континент.

  Женшенот е препознатлив по  месестиот корен кој има форма на човечка фигура. Потребно е долго време коренот да порасне и да биде подготвен за екстракција. Поради неговите лековити својства, тој е многу баран во светски размери и е прилично скап. Цената за килограм се движи од неколку стотици до неколку илјади долари за килограм.

  Одгледување на див жен-шен

  Тоа е шумско растение кое е повеќегодишно и за кое одгледувањето е поповолно во планинскиот простор отколку во низински. Ова растение сака густа сенка и бара 70-80% сенка. Идеална локација би била добро засенета шумска површина каде што растат бука, јавор, орев и даб. Најдобро е да се засади на северната или источната страна каде што почвата е поладна.

  Покрај длабоката сенка, растението сака влага, како и хумус и добро растресита почва.

  Семето од жен-шен може да се купи преку странски веб-страници, а треба да се сее во есен или зима (декември – март) кога почвата е влажна. Идеално време би било по дожд или снег. Се сади на длабочина од 1,5 cm со растојание од 40-45 cm помеѓу растенијата, а по садењето семките мора да се прекријат со земја, да се полеваат и листовите да се префрлат по земјата.

  Семето ќе никне следната година, а растенијата постари од една година ќе почнат да цветаат и да даваат црвени бобинки, од кои можете да собирате семиња.

  Одгледувањето жен-шен бара трпение

  Имено, за целосно да се развие коренот треба да поминат минимум 5 години, а најчесто од 7 до 10 години, па одгледувањето на ова растение е всушност план за иднината.

  За среќа, за тоа време не треба да правите речиси ништо (ако сте ги посеале во шума) или многу малку (ако сте ги посеале во градината). Потребно е периодично да се проверува дали имало проблеми со штетници или габи, малку да се ослободат растенијата од високите плевели и тоа е тоа. Ако се во градината, ќе им треба наводнување кога деновите се навистина топли.

  Женшенот може да се одгледува како култивирано растение, но мора да се создаде сенка, па за таа цел се градат покриви над редовите кои создаваат силни сенки, а истите се поставуваат на страните на редовите. Растенијата бараат неутрална pH вредност на почвата, односно не можат да толерираат кисела почва.

  Ако е засадено во шума, оставете го растението да порасне само по себе бидејќи сепак е диво растение. Тие ќе се борат со други растенија, некои ќе угинат во тој процес, но оние што ќе преживеат ќе имаат своја уникатна карактеристика –  10 до 20 пати поскапи од култивираниот женшен.

  Можете да го одгледувате и за вашите потреби во саксии

   Потребно е саксиите да имаат добар дренажен слој и да не стојат директно на сонце. Всушност, ова е многу благодарно растение за украсување на потемните делови од куќата. Не користете глинени садови бидејќи глината ја апсорбира влагата и почвата побрзо се суши, наместо тоа користете пластика.

  agrounik

  Највредниот дел од растението – коренот, созрева по 5-10 години, односно кога ќе развие три или повеќе гранки на коренот, а вадењето се врши наесен.

  Лековити својства

  Жен-шенот има стимулирачки ефект кој ја зголемува кондицијата и работниот капацитет, ја зголемува концентрацијата, лечи депресивни состојби и се препорачува за елиминирање на замор, нервоза и слабост. Го смирува нервниот систем, ја намалува напнатоста, го зајакнува телото, ја ублажува и отстранува главоболката и ги зголемува менталните способности.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Коренот може да се џвака свеж, може да се користи за правење чај, во супи или пржен. За да го зачувате, можете и да го исушите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img