Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро советиПриродно ѓубриво кора од банана

  Природно ѓубриво кора од банана

  petel baner

  Природно ѓубриво кора од банана- Кора од банана, често фрлена како ѓубре, може да се трансформира во моќно природно ѓубриво за вашата градина.

  Овие обични лушпи од банана се богати со есенцијални хранливи материи како калиум, фосфор и калциум, кои можат да им користат на вашите растенија на различни начини.

  Во оваа статија, ќе истражиме едноставен, но ефикасен метод за правење домашно ѓубриво од кора од банана што ќе помогне вашата градина да напредува.
  Пред да се нурнеме во процесот, соберете ги следниве материјали:
  1. Кора од банана: Соберете неколку зрели кори од банана. Колку повеќе имате, толку повеќе ѓубриво можете да направите.
  2. Тегла или контејнер: Најдете тегла или сад со капак. Неговата големина ќе зависи од бројот на кори од банана што ги имате.
  3. Вода: Ќе ви треба вода за да ги натопите корите од банана и да создадете ѓубриво.
  4. Време и трпение: правењето ѓубриво од кора од банана бара малку трпение бидејќи е потребно време за ферментација.

  Чекори за правење домашно ѓубриво од кора од банана

  Следете ги овие едноставни чекори за да го создадете вашето домашно ѓубриво од кора од банана:

  Чекор 1: Соберете кора од банана
  Започнете со собирање зрели лушпи од банана. Можете да ги зачувате во текот на неколку дена додека не имате доволно количество.

  Чекор 2: Исечете ги лушпите
  Исечете ги корите од банана на помали парчиња. Ова ќе помогне да се забрза процесот на распаѓање.
  Чекор 3: Ставете во тегла
  Ставете ги исечените кори од банана во вашата тегла или сад. Наполнете го околу половина, оставајќи доволно простор за вода.

  Чекор 4: Додадете вода
  Истурете вода во теглата, покривајќи ги целосно корите од бананата. Затворете ја теглата со капак.
  Чекор 5: Ферментација
  Сега, магијата се случува преку ферментација. Оставете ја теглата на ладно и темно место околу една недела. За тоа време, кората од банана ќе се распадне, ослободувајќи вредни хранливи материи во водата.

  Чекор 6: Процедете ја течноста
  По една недела, исцедете ја течноста од теглата во друг сад. Оваа течност е вашето домашно ѓубриво за кора од банана.

  Чекор 7: Разредете и употребете
  За да го користите вашето ѓубриво од кора од банана, разредете го со вода. Општо упатство е да се измеша еден дел течност од кора од банана со пет дела вода. Можете да ја прилагодите концентрацијата врз основа на потребите на вашите растенија.

  Чекор 8: Наводнувајте ги растенијата
  Користете го разреденото ѓубриво од кора од банана за да ги наводнете растенијата. Нанесете го директно на почвата околу основата на растенијата. Избегнувајте да го внесувате ѓубривото на листовите, бидејќи тоа може да предизвика дамки.

  Придобивките од ѓубривото од кора од банана

  Користењето домашно ѓубриво од кора од банана нуди неколку предности за вашата градина:

  Богати со хранливи материи: кората од банана е одличен извор на калиум, кој го поттикнува развојот на цветовите и плодовите кај растенијата. Тие исто така содржат фосфор и калциум, од витално значење за растот на коренот и целокупното здравје на растенијата.
  Економски: тоа е еколошки и исплатлив начин да се обезбедат основните хранливи материи за вашите растенија.
  Намален отпад: Пренамената на кората од банана го намалува кујнскиот отпад и истовремено има корист од вашата градина.
  Еколошки: Ова природно ѓубриво не содржи штетни хемикалии, што го прави еколошки.
  Следејќи ги овие едноставни чекори, можете да ги претворите отфрлените лушпи од банана во вреден ресурс за вашата градина, промовирајќи поздрав и поживописен раст на растенијата.

  Agrobot

  Природно ѓубриво кора од банана

  Пробајте и гледајте како вашата градина напредува со моќта на домашното ѓубриво од кора од банана.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Доколку ви се допаѓа оваа информација? Споделете ја статијата со вашите пријатели!

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img