Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро советиОвие растенија можете да ги одгледувате во текот на целата година

  Овие растенија можете да ги одгледувате во текот на целата година

  petel baner

  Веројатно сте запознати со повеќегодишни растенија како шпаргла и рабарбара. Овие растенија имаат силни корени и се отпорни на мразови, па ја преживуваат зимата без никакви проблеми. Секоја пролет повторно никнуваат. Пиперките, доматите и слаткиот компир се исто така повеќегодишни растенија, но тие се малку деликатни за одгледување од другите.

  Иако се одгледуваат како сезонски растенија, во области каде што зимите се поблаги, тие напредуваат добро и како повеќегодишни растенија. Тие нема да можат да ја преживеат острата зима, но ако се внесат во соодветна просторија на време, каде што мразот не е толку силен, ќе можете повторно да ги засадите во вашата градина без никакви проблеми. При избор на растенија за чување, проверете дали вклучувате заболени или заразени растенија.

  растенија
  Пиперка

  Начин на чување на овие растенија

  Постојат два начина да се заштитат растенијата во текот на зимата. Едниот е директно да ги садиме во саксии, а другиот да ги извадиме од градината па да ги засадиме во саксија.

  Наједноставниот начин за одгледување на овие растенија е да ги одгледувате во саксии. Во текот на летните месеци, тие можат да бидат надвор, на сонце, додека за зимата треба да се обезбеди потопол простор со многу светлина. Овој метод е идеален за лути пиперки, рузмарин и лаванда.

  agrounik

  Ако имате мали и средни растенија во градината, можете да ги извадите и да ги засадите во поголеми саксии. Ако се многу големи, исечете ги на половина и ставете ги внатре. Користете остра алатка за да ја исечете почвата околу растението, внимавајќи да не го оштетите коренот и така ставете го во садот со земјата. Додадете компост во саксијата за да го пополните просторот и навадете обилно.

  Постојат два пристапи за складирање на растенијата во текот на зимата. Едниот е растенијата да мируваат, а другиот да расте во текот на целата зима. Кој пристап ќе го изберете зависи од тоа колку светлина има во просторијата и која е температурата. За да може растението да расте во текот на целата зима, треба постојана температура помеѓу 18 и 21 степени Целзиусови и многу светлина. Се разбира, ако се одлучите за овој пристап, можете да користите и светла што го поддржуваат растот на растенијата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  растенија
  Домати

  Како и сите домашни растенија, и овие не сакаат големи количини на вода. Наводнете ги умерено и само кога површинскиот слој на почвата е сув. Воздухот што се загрева во просторијата може да биде многу сув, па затоа е пожелно да се користи освежувач на воздухот, што може да ја зголеми количината на влага во воздухот.

  Услови под кои можат да се одгледуваат

  Доколку немате услови да ги одгледувате во текот на целата зима, можете да ги поставите во просторија каде што температурата не паѓа под 10 Целзиусови степени. Ова можат да бидат подруми, гаражи или која било друга помошна просторија и не им треба светло. Вода еднаш месечно со мала количина на вода. Во овој период, растението губи одреден процент на лисја. Веднаш штом ќе започне потоплото време, однесете го растението на место каде што ќе има до 8 часа сончева светлина секој ден. Не сите растенија ќе го преживеат овој метод, но многумина ќе го преживеат.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро училница, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img