Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ВестиТурција заработи 2 милијарди од извоз на лешници

  Турција заработи 2 милијарди од извоз на лешници

  petel baner

  Турција во 2020 година извезла вкупно 280.924 илјади тони лешници и со тоа остварила приход од речиси 2 милијарди долари. Турција е најголемиот извозник на лешници остварила приход од 732.8 милиони долари во периодот од септември до декември минатата година пренесува анадолу агенција.

  Според податоците на здружените извозници на лешници во регионот околу црното море бројката за 4 месечен период паднала за 32.7 проценти во однос на истиот период претходната година.

  Околу 70% од лешниците во Турција се извезуваат во земјите членки на Европската унија.

  Во последните години се забележува пораз на извозот на лешници од Турција кон кинескиот пазар.

  agrounik

  За жал кај нас немаме официјални информации ниту колку се произведува ниту колку се увезува или извезува.

  Во последно време има доста Земјоделци кои што подигнаа нови насади со лешници но за жал нема ниткаков организиран откуп ниту пак сигурен пласман

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Еве наша мала помош доколку некој сака лешници може да го контактира членот на zemjodelie.mk grupata и да си набави тазе македонски лешници.

  турција
  Лешници произведени во Македонија

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img