Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро Вести110 литри млеко на ден

  110 литри млеко на ден

  petel baner

  Ова е кравата од која што молезеа по 110 литри млеко на ден.

  Нејзиното име е Убре Бланка и беше миленик на Фидел Кастро. По негова наредба оваа крава беше погребана со највисоки воени почести.

  Во Гинисовата книга на рекорди, кубанската крава Убре Бланка (во превод – Бело виме) е прогласена за крава која дава најмногу млеко за 24 часа.

  За време на лактацијата таа дала вкупно 24.268 литри, а за еден ден во 1982 година произвела … 109,5 литри млеко.

  Убре е од расата Холштајн. Таа ужива големо внимание на Островот на младите. Дури и Фидел Кастро отиде лично да ја види.

  Фидел Кастро на посета на кравата Бело Виме рекордер за Гинис со 110 литра на ден

  Ветеринарот кој се грижеше за Убре Бланка изјави за Гинис: „Секој ден пиеше 130 литри вода, два литра мед и јадеше 40 килограми сточна храна и 40 килограми индуцирана паша, меѓу другото“.

  Во еден момент, светската рекордерка за млечни производи е префрлена во Националниот центар за земјоделско здравје (ЦЕНСА), каде што била подложена на хормонска терапија за да се добие јајца клетки за употреба во идните истражувања и можното клонирање.

  Бело виме 110 литри млеко на ден

  За жал на грбот на кравата се појавил тумор (епителиом) што кравата го имала на кожата, на левата страна на половината, како резултат на изложување на сонце и што е типично за расата Холштајн. Ова доведе до смрт на познатото животно, на околу 17-годишна возраст.

  Кастро нареди да и се напишат стихови и да и се создаваат песни во спомен и беше погребана со целосни воени почести. 

  После нејзината смрт, Убре Бланка била овековечена во бела мермерна статуа лоцирана во Нуева Герона.

  agrounik
  Убре Бланка била овековечена во бела мермерна статуа

  Кравата подоцна беше ексхумирана и изложена во Музејот на револуцијата. И денес, нејзиното полнето тело може да се види во стаклен прозорец со контролиран воздух во фоајето на Националниот ветеринарен центар, источно од Хавана.

  Кравата подоцна беше ексхумирана и изложена во Музејот на револуцијата

  Куба ја доделува и наградата Убре Бланка за извонредност, која се доделува годишно за најдобрите резултати на островот во производството на млеко.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во 1984 година беше издадена поштенска марка со ликот на култниот карипски добиток.

  Издадена поштенска марка со ликот на Бело Виме

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img