Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

18.8 C
Skopje
Sunday, March 3, 2024

More
  домаАгро ВестиТутунарите и министерот се договорија

  Тутунарите и министерот се договорија

  Agrobot

  Тутунарите и министерот се договорија. Падна договор помеѓу Министерот и Тутунарите околку откупот на тутунот.

  Нема да  остане неоткупен тутун. Кризата со вишокот ќе биде решена со законски измени со кои се пролонгира рокот за откуп на тутунот, ова е договорот меѓу министерот за земјодлество по денешниот состанок со тутунартите и откупувачите 

  petel baner

  Тутунарите апелираат откупувачите да не чекаат до март за да го откупат тутунот, туку да го забрзаат процесот. 

  Владата за тутураите ќе одвои и 5 милиони евра. Овие пари се дирекна анти ковид мерка затоа што годинава просечната цена на тутунот е пониска од лани.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Парите се предвидени со петтиот пакет мерки кој според најавата на премиерот, Владата ќе го усвои утре.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img