Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

39.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро ВестиПроизводителите на ориз најавија протест

  Производителите на ориз најавија протест

  petel baner

  Производителите на ориз најавија протест со кој ќе го блокираат патот Штип-Кочани .

  Субвенциите се причина за протестот. Оризопроизводителите бараат тие да се исплатат пред да почне сеидбата, а дел од барањата се и повисоки цени за откупот на оризовата арпа и белиот ориз.

  Оризопроизводителите ги повторија и барањата за навремено чистење на каналите и пуштање на водата за наводнување на полињата со ориз.

  agrounik

  Од владата им одогворија дека се запознати со овој проблем и дека се работи на проблемот за исплата на субвенциите.

  Доколку не се најде компромис за овој проблем, производителите на ориз се закануваат со блокирање на  патот Штип-Кочани секој втор ден.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Производителите на ориз најавија протест преку кој што ќе пробаат да ги решат своите барања.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img