Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

15.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаАгро совети7 работи што можете да ги користите во градината

  7 работи што можете да ги користите во градината

  Agrobot

  Веројатно ќе се изненадите колку убави работи имате во вашата куќа, на дофат на раката и кои можете да ги користите во градината. Тие ќе ви заштедат пари за поважни работи што ќе им требаат на вашите растенија или семејство.

  Избравме 7 предмети за домаќинството кои најчесто се користат и / или најчесто се фрлаат и кои можат ефикасно да се искористат во градината.

  Зовриена вода со растителни остатоци како дополнително прихранување

  Можете да ги прихраните растенијата со свеж отпад што останал од подготовката на ручекот, но не со закопување или правење компост, но можете, на пример, да сварите остатоци од компир , да ги оладите и да ги полеете растенијата.

  Покрај тоа, можете да наводнувате градинарски билки со вода што ја користевте за готвење компири, јајца, тестенини, брокула, спанаќ, тиквички или пченка. Важно е водата да не е солена и да е изладена.

  Кора од банана како ѓубриво за растенија

  Кората од банана е многу здрава и има широка примена. Таа е богата со калиум , а исто така обезбедува пристојни количини на калциум и фосфор.

  градината
  кори од банана

  Еден од наједноставните начини е да се исецка и да се закопа плитко во земјата околу растението (длабоко до 10 см). Можете исто така да исушите кора од банана и да ги исецкате и да ги посипете околу растенијата.

  Хартијата претставува фантастична прекривка

  Стара хартија од пекарски производи, искинати хартиени кеси, ролни тоалетна хартија, сето ова можете да го користите како прекривка. Едноставно, поставете ја хартијата на основата на растението. користете двоен или троен слој хартија доколку има премногу плевел.

  Употреба на хартија

  Можеби изгледа смешно затоа што ролната тоалетна хартија е мала, но само пресметајте колку ролни трошите месечно и ќе видите дека тоа не е занемарлива сума. Тие на крајот ќе се распаднат во земјата. Покрај хартија, можете да користите и стари картонски кутии.

  Користете вреќички за чај за растенија во градината

  Како чаевите влијаат позитивно на нас, така можат и позитивно да влијаат на растенијата. Вашите растенија ќе ги обожаваат влажните состојки во вреќичките со чај. Сè што треба да направите е да ја отворите вреќичката и да ја раширите содржината околу растенијата .

  Вреќички за чај

  Остатоците од чајот ја подобруваат структурата на почвата. Кесичките чај од нане се добар за одбивање на мравките.

  Со Аспирин против инфекција на растенијата

  Можете да им помогнете на вашите растенија во борбата против инфекцијата со аспирин. Старомодните таблети аспирин можат да помогнат во борбата против габичните заболувања и да создадат поздрави растенија. За да користите аспирин во градината, растворете неколку таблети во 4 литри вода, а потоа истурете ја водата во земјата околу вашите растенија. Може да користите и спреј за листовиден материјал, но не претерувајте, бидејќи може премногу да ги изгори растенијата.

  petel baner
  Аспирин

  Растенијата уживаат и во кафето

  Во кафето се наоѓаат сите видови хранливи материи , вклучувајќи азот, калиум, фосфор и антиоксиданти. Растенијата може да ги напоите со остатокот од разреденото кафе.

  Кафе како прихрана на растенија

  Цветовите исто така сакаат кафе, а тоа исто така ќе помогне да се заштитат растенијата од паразити.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сода бикарбона во борба против пепелница и други габични заболувања

  Сода бикарбона е многу ефикасен лек што може да ги одбие штетниците и да ги заштити растенијата од габични заболувања. Тоа е одлична алтернатива на фунгицидите и инсектицидите, не е штетно за растенијата и тие ќе произведе сочни плодови без присуство на нитрати и бакар. Покрај тоа, не уништува корисни инсекти и микроорганизми.

  сода бикарбона

  Само измешајте лажичка (5 ml) сода бикарбона со 4 литри вода. Можете исто така да додадете ½ лажички (2,5 ml) сапун за садови за да му помогнете на растворот да се залепи на растенијата. Решението се прска фолијарно (над лисјата) на растенијата еднаш неделно, секоја недела во текот на сезоната на растење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img