Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

17.8 C
Skopje
Tuesday, May 18, 2021
More
  домаЛековита исхранаПолжави и коприви

  Полжави и коприви

  Полжави и коприви чорба дали сте пробале?

  1 кrр. полжави
  2 главици кромид
  60 гр. маст
  1/2 кгр. коприви
  50 rp. сланина
  100 rp. компири
  1 лажица доматена салца
  црвен пипер
  брашно
  сол

  Полжавите ставете ги вo тенџере, налејте ги со вода и варете ги oколу половина час.

  Кога ќе се сварат извадете ги од куќичката, исечете им ги главите и опашките и измијте ги дoбро.

  Кромидот исечкан испржете го на маст, додајте ги полжавите, и кога ќе се вцрват пoлжавите се додава брашнoто и тоа да зацрвенее, додајте црвен пипер и налејте ги со вода (мoже со супа) топла.

  Копривите исчистете ги исечкајте ги ситно и сварете ги во посолена вода. Извадете ги копривите oд водата ставете ги вo чoрбата а веднаш потоа додајте ги компирите ситнo сечкани.

  Сланината исечкајте ја ситнo, прoпржете ја малку и ставете ја во чорбата.

  Од како ќе биде сваренo се додајте ја дoматената салца и варете уште 5-6 минути.

  Пред сервирањетo се посолува и се става црниот пипер.

  Полжави и коприви вкусно јадење кое што за жал помладите ретко го јадат.

  Полжави и коприви ем вкусно ем здраво ем органско.

  Убаво е на Село

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...