Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро ВестиНајјаките луѓе на светот се Земјоделците

  Најјаките луѓе на светот се Земјоделците

  petel baner

  Нај јаките луѓе на светот се Земјоделците – еве зашто …

  61-годишен австралиски земјоделец победи на супер маратон затоа што не знаел дека може да спие за време на трката.

  Австралиската супер маратонска оддалеченост од Сиднеј до Мелбурн е 875 км, што трае повеќе од 5 дена од почеток до крај. Трката обично вклучува спортисти од светска класа кои тренираат специјално за овој настан.

  Повеќето спортисти имаат најмалку 30 години и се спонзорирани од големи спортски брендови кои на спортистите им даваат униформи и патики.

  Во 1983 година, многумина беа во недоумица кога 61-годишниот Клиф Јанг се појави на старт-ап денот. Прво сите мислеа дека дојде да го види стартот на трката затоа што не беше облечен како сите спортисти: работен комбилизон и опинци на нозете. Но, кога Клиф се приближи до табелата за да го добие бројот на учесникот на трката, сите знаеа дека има намера да трча со сите.

  Кога Клиф го доби бројот 64 и застана на линија со други спортисти, новинарските екипи уште од самиот старт одлучија да го интервјуираат.

  – Здраво! Кој си ти и што правиш тука?- Јас сум Клиф Јанг. Размножуваме овци на големо пасиште во близина на Мелбурн.- Дали навистина ќе учествувате во оваа трка?- Да.-Да.- Имате спонзор?- Не, не.- Тогаш како ќе трчаш а и годините не ви се баш за трка? – Не, ќе видите можам да го сторам тоа. Пораснав на фарма каде не можевме да си дозволиме коњи или автомобили до неодамна: пред само 4 години купив автомобил. Кога доаѓаше невремето, излегов да ги видам овците. Имавме 2000 овци кои пасеа на 2000 хектари. Некогаш 2-3 дена фаќав овци, не беше лесно, ама секогаш ги фаќав. Мислам дека можам да трчам затоа што овој маратон е само 2 дена подолг и трае само 5 дена.

  Кога почна маратонот, професионалците го оставија Клиф во неговите опинци далеку зад себе. Некои гледачи сочувствуваа со него, а некои му се смееја, бидејќи не можеше ни да почне како што треба. На ТВ луѓето го гледаа Клиф, многумина се загрижија и се молеа за него да не умре по патот.Секој професионалец знаеше дека ќе му требаат околу 5 дена за да се заврши растојанието и за тоа се потребни 18 часа да трча и 6 часа да спие дневно.

  Клиф Јанг не го знаеше тоа дека може да се спие во текот на маратонот. Утрото по почетокот, луѓето дознаа дека Клиф е буден и продолжи да трча цела ноќ, стигнувајќи до градот Митагонг. Но, дури и нон-стоп без спиење, Клиф беше далеку зад професионалните атлетичари, иако продолжи да трча, додека ги пречекуваше луѓето што стојат покрај патеката за трки. Секоја вечер им се приближуваше на лидерите на трката, а Клиф синоќа ги помина сите спортисти од светска класа. До утрото на последниот ден беше далеку пред сите.

  Клиф не само што истрча супер маратон на возраст од 61 години без да умре на далечина, туку и го освои, рушејќи 9-часовен рекорд во трка и стана национален херој.

  Клиф Јанг надмина 875 километарско трчање за 5 дена, 15 часа и 4 минути.

  agrounik

  Кога на Клиф му беше доделена првата награда од 10,000 долари, тој рече дека не знаел за постоењето на наградата, дека не учествувал во трката за пари и без двоумење решил парите да ги даде на првите пет спортисти кои трчаше по тоа, по 2,000 долари..

  Клиф не задржа ни цент и цела Австралија само се заљуби во него. Многу обучени спортисти знаеја цели методи за тоа како да трчаат и колку долго да се релаксираат за време на далечината. Особено тие беа убедени дека е невозможно да се истрча супер маратон во 61 година. Клиф Јанг не го знаеше сето тоа.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тој дури и не знаеше дека спортистите можат да спијат.

  Неговиот ум беше ослободен од ограничување на верувањата. Само сакаше да победи: пред себе претставуваше овца која бега и се обиде да ја стигне.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img