Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

6.8 C
Skopje
четврток, октомври 21, 2021

More
  домаАгро ВестиВнатрешни миграции во Македонија 2019

  Внатрешни миграции во Македонија 2019

  Село-град, Град-село, Меѓуградски и Меѓуселски внатрешни миграции

  1744 граѓани се одселиле од селата во градовите а 955 граѓани дошле да живеат на село. Голема е и бројката на меѓуселски миграции на жителите во Македонија дури 1715 жители ги смениле своите села за друго село.

  2019ВкупноОд град во селоОд село во градМеѓу-градскиМеѓуселски
  Република Македонија4 8069551 7443921 715
  Вардарски418961676491
  Источен64710733510699
  Југозападен92119533295299
  Југоисточен63113719838258
  Пелагониски4838921063121
  Полошки1 07715824116662
  Североисточен43210916810145
  Скопски197649340
  Внатрешни миграции во Македонија 2019

  Вккупната бројка на внатрешно раселени е 4806 жители.

  Да се надеваме во иднина дека повеќе луѓе ќе се враќаат од градовите во селата.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Русија се враќа на тронот
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Градоначалници во Македонија
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...