Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.7 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро Забава5 најголеми трактори во светот

  5 најголеми трактори во светот

  petel baner

  5 најголеми трактори во светот кои што преставуваат џинови во светот на земјоделието.

  1. Трактор Big Bud 16V-747

  Најголемиот трактор на светот

  Овој колос е долг 8,5 метри, широк 6,5 метри, тркалата се високи 2,5 метри. На овој 4WD трактор се монтирани на оските Clark D-85840. Овој ѕвер има 16-цилиндричен мотор со 2 циклуси кој може да генерира 1.100 коњски сили. Резервоарот за гориво содржи 1.000 галони дизел, а неговиот хидрауличен резервоар содржи 150 галони хидраулична течност. Познат е како најголемиот трактор во светот бидејќи тежи 61234.97 килограми или над 61 тон.

  2. Big Roy Versatile 8-WD Модел 1080 Трактор

  Big Roy Versatile 8-WD Модел 1080 Трактор

  Големиот крал е трактор со погон на 8 тркала со четири оски и тежи 24 тона. Долг е9.1 метар, широк 6,7 метри, висок 3.4 метри и се напојува со мотор V-12 19L Cummins од 600 КС. Машината е опремена со камера од 120 степени отпорна на прашина за пренесување на слики од влечната лента на ТВ-мониторот вграден во контролната табла на кабината. Големиот крал може да собере 550 литри дизел гориво и работи на 6-цилиндричен турбополнач Cummins KTA1150-600 со 500 КС.

  3. Трактор AGCO Challenger MT975B

  Предизвикувачкиот трактор AGCO има една од најтешките и најшироки рамки во светот, со димензии 7.3 метри долги и 4,8 метри широк. Овој 4WD зглобен трактор е висок нешто повеќе од 3,6 метри , со тежина од 28 тони. Се напојува со 6-цилиндричен дизел мотор Caterpillar од 570 КС од 18,1 литри, кој работи од резервоар за гориво од 390 галони и генерира 570 КС.

  4. Case IH Steiger Quadtrac 620 Трактор

  agrounik
   Case IH Steiger Quadtrac 620

  Тракторот Case IH Steiger Quadtrac 620 е еден од најголемите економични и најмоќни во светот. Тракторот е долг 7.6 метри и висина 3,9 метри. Со моторот Case IH FPT од 12,9 литри, со двостепено турбо полнење може да издејствува максимална моќност од 682 КС.

  5. Трактор Upton HT14/350 2WD

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Upton HT14/350 2WD

  Тракторот Upton HT14/350 2WD е најмоќниот земјоделски трактор со 2WD во светот со 6-цилински дизел мотор Cummins од 14,0 литри. Овој ѕвер тежи 25 тони, а задната оска има капацитет од 29,5 тони.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img