Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Sunday, July 14, 2024

More
  домаАгро колумнаМесо во тегла

  Месо во тегла

  petel baner

  Месо во тегла – сигурно сте слушнале за ова но бидејќи се повеќе се забораваат некои работи а и доаѓаат чудни времиња (ќе снема струја) еве да се потсетиме како се зачувува месо без фрижидер.

  Ако некогаш сте го пробале сигурно знаете дека вкусот е прекрасен а ако не сте пробале еве ви упатство како можете сами да си направите и да си уживате во овој специјалитет.

  Кој не јаде свинско може да се направи истото и со говедско месо.

  Станува збор за стар начин на конзервирање на месо.

  Состојки за 8 тегли:

  2 кг свински бут

  2 кг свинска плешка

  800 грама сланина (по 100 грама во тегла)

  ловоров лист

  црн бибер во зрна

  Еве го тајниот начин на подготовка:

  Месо во тегла

  Месото исечкајте го на еднакви коцки. Сланината се сецка колку можете поситно. Врз месото се додава сол и се замешува со раце во поголем сад.

  Месото се додава во празните тегли и се натискува што е можно повеќе за да нема воздух и празен простор.

  На врвот на секоја тегла додадете сечкана сланина и притиснете за да има празен простор помеѓу сланината и капакот од теглата.

  Стиснете ги силно капачињата од теглите.

  Се зема поголемо тенџере шерпа и се полни со вода најчесто е она за пржење ајвар и на дното се ставаат неколку кујнски крпи.

  Теглите исто така се виткаат со крпи или со хартија и се додаваат во тенџерето.

  Вака се виткаат теглите за да не се удрат една со друга и да не пукнат или да се скршат.

  Тенџерето се дополнува со вода до врвот на капачињата и почнете со загревање на водата. Откако ќе зоврие водата варете ги теглите уште 2,5 до 3 часа. Внимавајте бидејќи водата испарува брзо од тенџерето ќе мора да дополнувате со врела зовриена вода.

  Кога ќе се заврши со вриењето после 3 часа тенџерето се трга од оган и се остава да се олади самото до собна температура.

  Месото е сочно меко и се топи во уста

  Самото месо си ги испушта своите сокови во кои се вари и не се додава внатре вода и соковите се претвараат во желатин. Сите храниливи состојки остануваат внатре во теглата.

  На кое јадење и да го додадете ова месо ќе биде врвен специјалитет.

  agrounik

  За гулаш , за манџа, за пржење со праз, везени пиперки кромид …. само така извадено од тегла ма како и да го јадете нема повкусно.

  Нашата мисија е да ги споделуваме овие работи и да ги зачуваме од заборав.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Порано нашите мајки и баби имаа тетратки со рецепти но бидејќи сега се е на интернет еве нека ги има овде на земјоделие.мк.

  Машка зимница 😊
  Со ова мезе најмногу оди ….
  Jovica Kukunovski Kukun  ни ја испрати оваа прекрасна фотографија.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img