Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиПтичји грип во Албанија

  Птичји грип во Албанија

  petel baner

  Птичји грип во Албанија. Оваа опасна болест се појави кај во нашето соседство.

  Опасноста е голема поради блискоста и поврзаноста помеѓу Македонија и Албанија.

  Огромно жариште на оваа болест лоцирано е во градот Драч.

  Agrobot

  Поради немавремената реакција на надлежните во Албанија дури е сменета и директорката на Националната агенција за ветеринарство на Албанија, Тана Кика.

  На нејзина вина се товари и тоа дека дозволила продажба и трговија со живина и во периодот на изгувнувањето на оваа болест, иако пред две недели било сигнализирано дека има појава на угинување на живина во фарми во Драч.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Птичји грип во Албанија

  Според информациите што стигнуваат од Албанија дури 300 000 кокошки се угинати а што е уште по страшно е фактот што угинатата живина се чува во кругот на фирмите, бидејќи не добиле локација за уништување.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img