Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро советиЗошто оревот е отровен и не треба да се сади во близина...

  Зошто оревот е отровен и не треба да се сади во близина на куќа?

  petel baner

  Оревот спаѓа во групата овошја со јаткасти плодови. Тоа е плод со висока биолошка вредност и е дефицитарен на домашниот и светскиот пазар. Најмногу се одгледува во Индија, Кина, Манџурија , потоа во регионите од Хималаите до Сибир на падините на Кавказ, во Европа, Јужна и Северна Америка, т.е. главно во умерено-топлите области каде што редовно раѓа, а го има и на крајниот север каде што формира само вегетативни органи.

  Покрај многуте корисни својства што ги има оревот, во следниот дел од текстот ќе зборуваме и за неговите негативни својства.

  Од памтивек, нашите предци го сметале оревот за депресивно дрво и верувале дека повеќето самоубиства се случуваат баш под него. Иако многумина денес би рекле дека таквото сфаќање се засновало на суеверие, современите истражувања сè уште укажуваат на одредени недостатоци на ова растение. За што се работи?

  Оревот содржи хемикалија наречена хидројуглон што ја излачува од корените во почвата. Овие хемикалии се наоѓаат и во листовите и другите делови – гранчиња, кора, цвет, овошна лушпа. Хемискиот хидројуглон, кој инаку не е токсичен, оксидира до високо токсичен југлон во контакт со кислород.

  Затоа, почувствителните растенија кои се одгледуваат во близина на орев венеат, пожолтуваат или воопшто не напредуваат во растот бидејќи југлонот ги спречува да ја добијат енергијата потребна за метаболичка активност.

  Покрај сето горенаведено, треба да запомните: не засадувајте ореви во близина на куќата! Освен што ја блокира светлината, оревот има исклучително силен корен кој често може да подигне бетон околу или под куќата. Експертите советуваат да не се садат ореви во близина на паркинзи или куќи поради основата. Имено, неговиот корен оди до – пет метри во длабочина.

  Што да одгледувате, а што не под оревот?

  Исто така, во близина на оревите треба да одгледувате растенија кои не се чувствителни на југлон.

  Зеленчук чувствителен на југлон: домати, пиперки, компири, модар патлиџан, зелка, аспарагус, караница .

  Цвеќиња : петунија, нарцис (зелен), хризантема, хортензија, лилјани, азалеа, растенија од семејството  Ericaceae, Potentilla spp .

  Дрвја : јаболко, круша, цреша, капина, боровинка, бел бор, црвен бор.

  Растенија кои  не се толку чувствителни  се пченката, гравот, кромидот, цвеклото, морковот, тиквичката, виновата лоза, праските, нектарините, црешите, сливите, јапонскиот јавор, невенот и други.

  Ако навистина треба да одгледувате растенија во близина на ореви, тогаш  решението е во поткачени гредички . Важно е да се обезбеди добра дренажа и да се отстранат цветовите, листовите и другите делови од оревот од гредичките.

  agrounik
  оревот е отровен
  Орев

  Одгледување на ореви во мешани засади

  Бидејќи многу сорти на ореви се садат во големи интервали, голема површина на земјиште останува неискористена подолг временски период. Иницијативата за комбинирано одгледување на иста сорта накалемена на обични и црни ореви потекнува од Гренбол во Франција. Сортите калемени на обичен орев се садат на растојание од 12х12м, а на црн 6х6м меѓу редови и во низа. Бидејќи сортите на црниот орев живеат 25-30 години по тој период, се сечат и остануваат само сортите накалемени на обичниот орев, чиј животен век е многу подолг.

  Се препорачува одгледување кајсии како субкултура во насади со ореви со 400 дрвја на ха. Освен кајсии, праската може да се одгледува и во насади со ореви, што може да се постигне како субкултура практично за целиот животен век.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Има податоци дека во некои поединечни овошни насади се одгледуваат и сливи. Субкултури можат да бидат цреша и леска. Може да се одгледуваат и јагодести видови овошки како малини, капини, јагоди, рибизли, но поради гниењето на жилите, потребно е да се внимава стебленцата да не се премногу блиску до дрвото.

  Покрај наведените култури, во насади со ореви одреден временски период може да се одгледуваат безопасни поледелски култури и градинарски растенија.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img