Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

More
  домаАгро ЗабаваТиква пченка и грав

  Тиква пченка и грав

  petel baner

  Тиква пченка и грав ова се култури што си одговараат помеѓу себе и препорачливо е да се одгледуваат заедно.

  Некаде помеѓу народот познато е дека овие култури ги викаат ТРИТЕ СЕСТРИ.

  Погледнете ги овие слики од шампионски примероци во Македонија.

  Стеблата  од пченката служат како мрежа за раст на  гравот.

  Гравот, како и другите мешунки, има способност  азот од воздухот да го вбризгува во почвата, што е многу корисно за растенијата.

  Овој процес се нарекува азотофиксација, што е многу корисно за одгледување пченка, на која му треба голема количина на хранливи материи.

  Тиквата  расте ниско и поради големите лисја делува како природен мулч, која го блокира растот на плевелите и придонесува за испарување на водата.

  Избор на сорти

  Пченка:

  Современите сорти пченка со  кратко стебло  треба да се избегнуваат, бидејќи гравот ќе ги надмине оние со ниско стебло. Совет е да ги одржувате стеблата кои се многу високи.

  Грав: Традиционално, добар грав е оној што е добар за сушење и подоцна за чување, но може да ги засадите и оние што се консумираат свежи. Тука треба да изберете една од сортите што лазат, а не оние што растат во грмушка.

  Тиква: Кај  тиквите , многу  важно е  да се избере сорта што ќе пристигне на есен и која се шири низ земјата.

  Како да се засади

  Клучот за успехот лежи во вистинското растојание во редот  и правилното време на садење.  

  За оваа техника се препорачува кружно садење, а за тоа треба да подготвите круг со дијаметар од 1,5 метри, кој треба да се подигне 20 см.

  Според вашата градина, можете исто така да ги засадувате растенијата во редови. Направете помал круг од 90 см во средината на подготвената почва и засадете пченка таму на растојание од 20 см помеѓу растенијата.

  Кога стеблата  ќе пораснат  од 15 до 20 см, во круг од  пченка, засадете грав на 7 см од секое стебло.

  agrounik

  Семките од тиква се садат надвор од кругот на пченка кон работ на подготвената почва. Засадете ја тиквата 25 см од пченката и половина метар едни од други.

  Веднаш штом гравот ќе почне да расте, насочете го кон најблиската дршка од пченка. Можете да направите градини колку што сакате, само оставете доволно простор помеѓу нив, бидејќи тиква може да се прошири до 3 метри во дијаметар.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Вода налевајте редовно, доколку се појави плевел, плевете го  и водете сметка при бербата, за да не ги оштетите другите растенија.

  Тиква пченка и грав – трите сложни сестри 🙂

  Пченка од рубликата Агро Шампиони
  Тиква од рубликата Агро шампиони
  Грав од рубликата Агро шампиони

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img