Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

29.8 C
Skopje
Wednesday, July 6, 2022

More
  домаХраната како лекПосен грав без зејтин

  Посен грав без зејтин

  Посен грав без зејтин – рецепт лесен и брз начин.

  За време на постите сигурно сите јадете посно гравче,

  Ове го начинот на кој што се подготвува:

  Потребно 300гр бел грав

  2 моркови

  1 главица кромид

  1 страк праз

  3 чешниња луквегета(посна)

  црн пипер

  копар

  Се става гравот да кисни 5-6 саати.

  Потоа се става на оган да зоврие и таа вода се фрла.

  Се додава повторно вода,се сецкаат ситно морковите,празот ,кромид,зачините и тие се додаваат во тенџерето.

  Се вари додека не омекне гравот ,и на крај се додава лукот и копарот.

  На здравје.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Петровки
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Млеко од семе од коноп кое можете сами да го направите
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img