Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваКрава рекордер во млеко

  Крава рекордер во млеко

  petel baner

  Крава рекордер во млеко е од расата Холштајн.

  Оваа раса е позната како најмлечна во светот и кога тоа ќе се искомбинира со добра генетика и добра храна настануваат гинисовите рекорди.

  Највисокиот регистриран светски принос на млеко во текот на целиот живот е 216.891 kg.

  Кравата тежела 750 килограми.

  Ова е потврдено од сертификатот за производство од 27 февруари 2012 година.
  Штрумф е крава Холштајн во сопственост на Млечната фарма La Ferme Gillette Inc. (Канада) во Ембрун, Онтарио, Канада.
  Производството на млеко на оваа млечна крава е евидентирано бидејќи таа се тестира еднаш месечно.

  agrounik

  Се користи официјален систем за мерење што го користат фармите на меѓународно ниво.

  Крава рекордер во млеко – Родена на 13 септември 1996 година.
  Оваа крава имаше 15 години и беше најстарата крава на фармата во времето на нејзиното рекордно достигнување.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Колку е рекордот за млечност по крава кај нас?

  Ако знае некој нека ни пише ќе објавиме.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img