Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ВестиНе претрка и Албанија

  Не претрка и Албанија

  petel baner

  Не претрка и Албанија – За Македонија се зборуваше како земјоделска земја. Нели имаме најдобар грав тетоец, ориз кочански, тетовски јаболка, струмички пиперки и домати, праски од Росоман …

  Во меѓувреме Албанија го дуплираше извозот на земјоделски производи во Македонија.

  Дали нашите земјоделци ја изгубија трката со земјоделците од Албанија?

  Станува збор за правилна државна политика која што се грижи за земјоделието како стопанска гранка?

  Изгледа дека државниците во Албанија за разлика од нашиве политичари знаат како да го водат секторот земјоделие.

  Еве што вика статистиката:

  Во периодот јануари-март, Албанија за над двапати го зголемила извозот во Северна Македонија, покажува статистиката.

  Албанскиот Институт за статистика објави дека во првите три месеци од годинава, споредено со истиот период минатата година, за над двапати е зголемен албанскиот извоз во Република Македонија.

  Според ИНСТАТ, во периодот јануари-март, во Македонија извесена е стока во вредност од околу пет милијарди лека(122 лека = 1евро).

  – Според ИНСТАТ, во споредба со истиот квартал од 2021 година, извозот е зголемен за околу два милијарди леки. Во првиот квартал од оваа година, увозот се зголемил за 1,4 милијарди леки, достигнувајќи 3,6 милијарди леки наспроти 2,2 милијарди леки во првиот квартал од 2021 година, пренесува државната новинска агенција АТА.

  agrounik

  Она што најмногу се извезува во Македонија се главно свежи земјоделски производи: домати, краставици, свежа риба, свежо јужно овошје, тестенини и друго.

  – Албанија и Македонија тесно соработуваат во рамки на спроведувањето на договорот ЦЕФТА од 2006 година. Трговијата меѓу двете земји е либерализирана од 2011 година, кога беа отстранети царинските тарифи – наведува агенцијата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Не претрка и Албанија

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img