Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

More
  домаАгро ВестиЦените на кванташки 20.05.2022

  Цените на кванташки 20.05.2022

  Повелете ова се тазе цените на кванташки 20.05.2022

  Денешни цени на кванташки пазар во Скопје

  Компир стар 30-35 ден кг

  Компир млад 40-45 ден кг

  Кромид млад 20-22 ден кг

  Морков 24-30 ден кг

  Пипер зелен 50 ден кг

  Пипер бела дуга 60 ден кг

  Лут пипер 50-55 ден кг

  Магдонос 5 ден китка

  Блитва 8 ден китка

  Спанаќ 20 ден кг

  Марула 10 ден парче

  Зелка млада 25-28 ден кг

  Домат црвен 80-90 ден кг

  Домат розев 80-95 ден кг

  Лимун 52 ден кг

  Портокал 40-50 ден кг

  Јаболко 30-50 ден кг

  Јагода 70 -120 ден кг

  Банана 1000 ден пакет 20 кг

  Праз 250 ден сноп

  Зелка црвена 55-60 ден кг

  Пашканат 100 ден кг

  Целер 30-50 ден кг

  Лубеница 50-55 ден кг

  Цвекло 30 ден кг

  Лук парче 8 ден

  Стар лук 200 ден кг

  Модар домат 110 ден кг

  Тиквица 10-12 ден парче

  Рукола 10 ден китка

  Цитрон 52 ден кг

  Краставица 28-35 ден кг

  Ротквици 8 ден 4 ротквици во китка

  Кајсија 160 ден кг

  Голем дел од овошјето и зеленчукот е од увоз. Откупувачите ни ги кажауваат цените по кои ги продаваат своите производи и не замолија ако може да објавуваме по која цена ги продаваат Земјоделците своите производи.

  Па во иднина ќе направиме објави во кои што ќе ги замолиме Земјоделците сами да пишат по која цена ги продаваат и по која цена им се откупуваат нивните земјоделски производи.

  Од цела Македонија ќе се види по која цена се врши откупот и се ќе биде јавно нема да има место за манипулации.

  Трговците ги кажуваат цените по кои што ги продаваат своите производи останува да видиме дали Земјоделците ќе ги објават цените по кои што ги продаваат своите производи.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  Трговците на кванташкиот пазар во Скопје се жалат на намален обем на работа.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Русија планира рекордна жетва на соја
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Милиони скакулци ја пустошат Сардинија
  spot_img
  spot_img
  spot_img