Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ВестиКолку овошје произведува Македонија?

  Колку овошје произведува Македонија?

  petel baner

  Колку овошје произведува Македонија? Еве колку овошје произведува Македонија во последниве 8 години. Вкупно производство во тони

  РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА 
  Вид на овошје20142015201620172018201920202021
  Цреши63246248557440615824604562584716
  Вишни804284838072440810538869598928372
  Кајсии46193255347139923904607034342584
  Дуњи11301369127910681573142216171556
  Јаболка95684136931101088433661402968870110579492863
  Круши61959016720750528055804887906631
  Сливи3310141477336841788037719323033498327031
  Праски115581200612108115091312812003127656205
  Ореви46495790514723414826501453874667
  Бадеми520906672533574568801633
  Производство на овошје во Македонија во тони

  Погледнете ја табелата и сами ќе видите каде има развој а каде пад во производството на овошје.

  Еве и една табела колку килограми плодови раѓале родните дрвца по стебло.

  ГОДИНАЦрешиВишниКајсииДуњиЈаболкаКрушиСливиПраскиОревиБадеми
  Кг по стеблоКг по стеблоКг по стеблоКг по стеблоКг по стеблоКг по стеблоКг по стеблоКг по стеблоКг по стеблоКг по стебло
  201434122822251621212816
  20153291826362326213427
  20162891823261820213013
  20171942019101211191411
  201825101925301823242815
  2019259292219171922296
  2020269172422192024299
  2021199122021151611257
  Килограми по стебло

  Може еден лајк на нашата страна бидејќи оќоревме додека да научиме како се ставаат ексел табеливе на интернет.

  Табелата е официјална и податоците се од заводот за статистика кој што за среќа се точно брои освен кога е во прашање нациналноста на луѓето во Македонија. 🙂

  Но тоа нас овде не не интересира овде сите сме си ЗЕМЈОДЕЛЦИ.

  agrounik

  Колку овошје произведува Македонија?

  Поздрав добри луѓе.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  САМО РУРАЛНО.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img