Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

25.8 C
Skopje
Saturday, July 20, 2024

More
  домаАгро ВестиЕвропа ќе јаде инсекти ?

  Европа ќе јаде инсекти ?

  petel baner

  Европа ќе јаде инсекти ? – Трет инсект одобрен за исхрана во ЕУ

  На листата инсекти безбедни за човечка исхрана Европската комисија, покрај  скакулците и ларви брашнари, неодамна ги додаде и штурците.

  Куќниот штурец (Acheta domesticus) на пазарот од земјите членки на ЕУ ќе биде достапен во целст- замрснат, исушен или во прав, како состојка во други прехранбени производи.

  Овој инсект е алтернативен извор на протеини, кој, според Европската комисија, би можел да го олесни преоѓањето кон одржлив систем на исхрана.

  „На 10 февруари 2022 година, Комисијата одобри пуштање во промет на трет инсект, „Acheta domesticus“ (куќен штурец), како храна.

  Терминот „куќен штурец“ се однесува на возрасен „Acheta domesticus“, вид инсект кој припаѓа на семејството „Gryllidae“.

  agrounik

  Новата храна се состои од замрзнати, исушени и прашкасти форми на домашен штурец. Наменет е да се продава како закуска или како прехранбена состојка, во голем број прехранбени производи“, соопшти ЕК.

  Европа ќе јаде инсекти ?

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Одобрението за користење на домашниот штурец како храна ќе му дозвори на подносителот на ова барање да го пласира овој инсект на пазарот во ЕУ под одредени услови, се додава во соопштението.

  5 растенија против комарци

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img