Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

1.8 C
Skopje
Tuesday, February 7, 2023

More
  домаАгро ВестиФета сирење и припаѓа на Грција

  Фета сирење и припаѓа на Грција

  Пред највисокиот европски суд, Грција го доби случајот против Данска, што не ги спречи локалните производители да продаваат фета сирење надвор од ЕУ под тоа име.

  Грција тврди дека фета сирење е дел од нејзиното културно наследство бидејќи се произведува од овчо и козјо млеко веќе 6.000 години.

  Судот на правдата на ЕУ, чиј седиште е во Луксембург, се согласи со тоа тврдење и изјави дека Данска не ги исполнила своите обврски од правото на ЕУ со тоа што не го блокираше извозот на сирење под ова име во трети земји.

  Случајот го иницираше Европската комисија, во која имаше поддршка од Кипар. Данска тврдеше дека забраната за извоз може да се толкува како бариера за трговијата.

  Фета е законски заштитена во ЕУ како традиционален грчки производ од 2002 година. Грција годишно произведува околу 120.000 тони од овој вид сирење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img