Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

26.8 C
Skopje
Wednesday, September 27, 2023

More
  домаАгро ВестиАфриканска чума

  Африканска чума

  Petel.mk

  Африканска чума – пристигна во Македонија.

  Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги известува одгледувачите на свињи дека од Ветеринарниот институт при Факултетот за ветеринарна медицина Скопје доби потврда за појава на нов случај на болеста африканска чума кај свињите во едно одгледувалиште со екстензивен начин на чување свињи во село Моштица, општина Македонска Каменица.

  Африканска чума и офцијално присутна во Македонија

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  АХВ издаде ново Решение со кое нареди преземање на контролни и заштитни мерки за сузбивање и контрола на болеста во високоризичната зона (сите општини во пограничната линија со Република Бугарија и Република Србија ), во зоната на заразено подрачје (ги опфаќа ловиштата во радиус од 20 километри од примарното жариште) и целата територија на Република Северна Македонија.

  За појавата на ново жариште на болеста африканска чума кај свињите, АХВ официјално ги извести Светската организација за здравствена заштита на животните – ОИЕ и Европската комисија.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img