Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Sunday, December 10, 2023

More
  домаАгро ВестиЦената на лебот

  Цената на лебот

  Agrobot

  Цената на лебот почнува да руши рекорди.

  Ржаниот леб цена од 93 денари.

  Интегралниот од 84.

  Белиот на парчиња од 56 денари.

  Речиси никаде веќе не може да се најде леб под 50 денари.  З

  а една година, за одредени типови на леб, цената скокна за 100 отсто и не застанува тука.

  Секој понеделник, граѓаните ги чека нов ценовен шок на рафтовите, но од мелничко-пекарската индустрија се неумоливи.

  Високите цени ги оправдуваат со поскапувањето на енергенсите и бараат државата да им ги субвенционира компаниите со цените на електричната енергија.

  Во спротивно, повторно најавуваат поскапувања.

  А откупните цени на житарките катастрофа не се исплати ниту да се соберат од нива?

  Па каде е овде логиката во цената на лебот.

  Земјоделците производители сиромашни, народот гладен бидејќи нема пари да плаќа високи цени. Суровината евтина, производите скапи ЛОГИКА НЕМА.

  Дали треба владата дека ги остава граѓаните сами да се снаоѓаат како знаат и умеат во услови на пост-ковид, економска, енергетска и воена криза.

  Ќе дојде ли такво време и земјоделците да неможат да се прехранат.

  Владата ги зголеми платите на администрацијата а платите во приватниот сектор остануваат исти.

  petel baner

  Инфлацијата господ знае колкава е и така никој не верува на официјалните проценти од надлежните бидејќи сите чувствуваат дека се е поскапено за 100%

  Зимата допрва доаѓа затоа нека почне некој од надлежните да мисли барем овој народ да има храна која може да си ја дозволи а за луксуз и така одамна не знаеме што е тоа.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Цените на житарките во пад по деблокирањето на украинските пристаништа

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img