Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Tuesday, May 28, 2024

More
  домаХраната како лекСок од калинка - моќен природен атиоксиданс

  Сок од калинка – моќен природен атиоксиданс

  petel baner

  Една калинка може да содржи до 800 семки, а тие се побогати со антиоксиданти дури и од црното вино и зелениот чај.

  Свежо цедениот сок од калинка ќе ви помоггне да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот.

  Agrobot

  Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи фолна киселина, како и многу моќни антиоксиданси.

  Некои истражувања покажале дека редовно конзумирање свеж сок од калинка може да спречи многу болести.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Нутриционистите препорачуваат, свежиот сок (исцеден на ист начин како и портокалот) без додаток на шеќер, да се испие веднаш по цедењето или во текот на денот.

  Поради можни интеракции со лекови, оваа напивка не се препорачува за пациенти кои боледуваат од дијабетес. Како и за оние кои во терапијата користат антидепресиви и други лекови.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img