Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

5.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаХраната како лекБананата помага за снижување на крвниот притисок

  Бананата помага за снижување на крвниот притисок

  Бананата е на прво место кога станува збор за овошја што имаат способност да го намалат крвниот притисок.

  Бананата е достапна во текот на целата календарска година, па затоа нема причина зошто да не биде дел од вашите секојдневни навики.

  Храната и пијалоците имаат важна улога во намалувањето на високиот крвен притисок. А, еден вид храна особено може да помогне да се реши овој здравствен проблем.

  „Бананата е на прво место кога станува збор за овошја што имаат способност да го намалат крвниот притисок“, изјави нутриционистката Британи Дан за списанието „Ит дис, нот дет“.

  Бананата е богата со калиум, што ги намалува негативните влијанија на натриумот врз телото. Калиумот, исто така, помага да се намали опасноста од мозочен удар и срцеви заболувања.

  Една банана содржи приближно 420 милиграми калиум, а има и голема количина разни други електролити, кои ја одржуваат работата на нервниот систем и го регулираат нивото на телесни течности.

  Инаку, електролити се – калиумот, магнезиум, натриум, калциум и хлоридите.

  Сепак, треба да се има на ум дека е важно да се најде средината. Премалку калиум и премногу натриум, на пример, всушност го зголемуваат крвниот притисок. Возрасните треба да внесуваат 3.500 – 4.700 мг. калиум и 2.300 мг. натриум дневно.  

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Берба на десертно грозје
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Ванила – билка со чудесна арома
  spot_img
  spot_img
  spot_img