Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

16.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаАгро ЗабаваКолку долго може да се чува отворено шише со вино?

  Колку долго може да се чува отворено шише со вино?

  Вино – најкорисно од сите пијалаци, највкусно од сите лекови и најздраво од сета храна.

  Вино се користи за секакви пригоди, но постојано се прашуваме колку долго е добро виното по отворањето?

  Рокот на траење на виното зависи од различни фактори, како што се бербата, етикетата, начинот на подготовка и како се чува виното. 

  И покрај тоа што шампањот може многу брзо да го изгуби својот сјај откако ќе биде отворен, тој сепак може да се пие и до три дена подоцна, но само ако шишето е со тапа. Кога станува збор за белите и розе вина, отворените шишињата, кога се чуваат во фрижидер, можат да се пијат и до една недела, ако се затворени со тапа.

  Одредени италијански и француски бели или розе вина имаат дури и подобар вкус откако неколку дена ќе стојат отворени.

  Повеќето бели и розе вина можат да се пијат и до една недела откако ќе ги отворите, ако ги чувате во фрижидер. Но, ќе забележите како вкусот суптилно се менува откако виното ќе почне да оксидира. Некои вина дури и ќе ви имаат подобар вкус отколку првиот ден. Вклучувајќи ги и оние вина кои доаѓаат од постудена клима.

  Вино со помала киселост имаат тенденција да трае пократко од посветлите вина. Затоа тие можат да се пијат од 3 до 5 дена откако ќе се отворат и чуваат во фрижидер. Повторно, тие мора да бидат затворени со тапа или нивното времетраење ќе се намали за половина.

  Црвените вина можат да издржат од 3 до 5 дена на ладно и темно место. Вие можете да ги сместите и во фрижидер со цел тие да траат подолго. Но, не сите црвени вина ја имаат истата моќ на траење. Оние кои имаат многу мало количество танин, ќе се расипат побрзо од оние со повеќе. Од друга страна пак, оние вина кои содржат бренди во нив ќе траат многу подолго од сите останати.

  Едно правило кое треба да го имате на ум е тоа дека колку е послатко виното, толку подолго ќе трае. Но мора да се погрижите да го чувате добро затворено, на ладно и темно место. Имајте на ум дека оние вина кои се во кутија или картон, можат да траат и до 28 дена во фрижидер.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Зошто треба да се јадат кикирики?
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Ефикасен напиток против несоница
  spot_img
  spot_img
  spot_img